Niedzielski na konferencji prasowej wskazywał, że przygotowany został pakiet rozwiązań, który ma "jeszcze bardziej usprawnić walkę z pandemią i przede wszystkim dać przekonanie pacjentom, że dostępność w różnych zakresach medycznych jest również pilnowana".

Podkreślał, że dostępność leczenia innego niż covidowe jest również priorytetowa. Wskazywał, że ważne jest "pilnowanie pewnego balansu między tym, ile zasobów i środków przeznaczamy na covid, a ile jednak powinno być przeznaczone na inne zakresy".

- Nadal głównym zabójcą, jeśli można tak powiedzieć, w Polsce są nowotwory, są choroby kardiologiczne. Nie tracąc z oczu czy z pola uwagi zagadnień covidowych, również musimy pilnować tego, by takie rozwiązania dostarczać

- zaznaczył.

- Przygotowaliśmy takie rozwiązanie, które ma wesprzeć finansowo ośrodki onkologiczne ze specjalnym przeznaczeniem na środki zabezpieczenia. Środki zabezpieczenia oczywiście przed covidem tak, by pacjenci i personel czuli się bezpieczni i żebyśmy bez wahania, gdy tylko pojawia się jakiś niepokojący sygnał w naszym organizmie, zgłaszali się czy to lekarza POZ, ale też docelowo do ośrodków onkologicznych

- powiedział minister zdrowia.

Podziękował również medykom, pielęgniarkom i położnym, ratownikom, diagnostom laboratoryjnym, a także personelowi niemedycznemu pracującemu w dobie pandemii też ze zdwojonym wysiłkiem "za to, co mamy za sobą, ale też prosząc o dalszy wysiłek, patrząc na to, co mamy przed sobą". - Trzecia fala jest realnym zagrożeniem i zróbmy wszystko, by jej uniknąć - powiedział Niedzielski.

- Chcemy wszyscy, żeby pacjenci nie rezygnowali z leczenia, czy też diagnostyki onkologicznej - podkreślił Nowak.

- W zarządzeniu, które mam nadzieję podpiszę dzisiaj, na zalecenie ministra zdrowia wprowadzamy dodatkowy punkt - finansowanie działań zmierzających do podniesienia bezpieczeństwa pacjentów, którzy korzystają z opieki szpitali onkologicznych. To jest 3 proc. dla wszystkich szpitali, które działają w oparciu o kartę onkologiczna, a oprócz tego szpitale, które mają szczególne znaczenie na mapie onkologicznej naszego kraju, czyli wykonują dużo świadczeń dotyczących trzech podstawowych grup nowotworów, oferujemy im także dodatkowe 3 proc.

- poinformował.

Nowak zaapelował do pacjentów o niezwlekanie z leczeniem chorób nowotworowych. - Szpitale onkologiczne są najbezpieczniejszymi placówkami na dzień dzisiejszy, jeśli chodzi o ochronę covidową, a dzisiejsze rozporządzenie gwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo przed zakażeniem - zapewniał szef NFZ.