W poniedziałek ministerstwo zdrowia Malezji poinformowało o gwałtownym wzroście liczby infekcji SARS-CoV-2 w regionie, w którym zlokalizowane są fabryki Top Glove. Do tej pory testy na obecność koronawirusa przeprowadzono u 5767 pracowników firmy, u 2453 z nich wynik okazał się pozytywny.

By opanować ognisko epidemii, stopniowo zamykanych ma zostać 28 z 41 malezyjskich fabryk firmy, nie podano jednak dokładnego harmonogramu tego procesu. W poniedziałek Top Glove poinformowała, że chwilowo zamkniętych jest 16 zakładów, a 12 ograniczyło produkcję.

W Malezji produkuje się blisko dwie trzecie wszystkich rękawiczek lateksowych na świecie, sama Top Glove opanowała jedną czwartą globalnego rynku - przypomina agencja Reutera. W związku z pandemią i zwiększonym zapotrzebowaniem na sprzęt ochronny firma osiągnęła w tym roku rekordowe zyski, a wartość jej akcji wzrosła ponad czterokrotnie. Top Glove produkuje głównie na rynek europejski i północnoamerykański, oprócz zakładów w Malezji ma również fabryki w Tajlandii, Chinach i Wietnamie.

Jak zauważa portal BBC, już wcześniej pojawiały się obawy dotyczące warunków pracy nisko opłacanych pracowników migracyjnych zatrudnianych w Top Glove i oskarżenia, że firma wykorzystuje tanią siłę roboczą. Wielu robotników pracujących w fabrykach firmy pochodzi z Nepalu i mieszka w zatłoczonych hotelach robotniczych położonych w pobliżu zakładów.

W lipcu USA zakazały importu rękawiczek z dwóch spółek zależnych Top Glove w związku z obawami dotyczącymi wykorzystywania przez nie pracy przymusowej

- przypomina BBC.

Wiele malezyjskich firm zależnych od pracy migrantów "nie zaspokaja podstawowych potrzeb swoich pracowników", w tym dotyczących zachowania zasad bezpieczeństwa w czasie epidemii - mówią cytowani przez stację przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych.

Top Glove nie odpowiedział na pytanie agencji Reutera dotyczące szczegółów zamykania fabryk, w tym tego, jak ten proces wpłynie na produkcję.

W zeszłym tygodniu władze Malezji zarządziły 14-dniową, obowiązującą do 30 listopada blokadę położonych ok. 40 km na północny zachód od Kuala Lumpur terenów, na których położone są m.in. fabryki i hotele robotnicze Top Glove.

W Malezji koronawirusem zakaziło się dotąd 56 659 osób, z których 337 zmarło. W poniedziałek władze informowały o 1884 nowych infekcjach i dwóch zgonach na Covid-19; był to największy dzienny wzrost nowych zakażeń od początku epidemii.