Kalendarz adwentowy jest „specjalnym” kalendarzem służącym do odliczania (zazwyczaj) pierwszych 24 dni grudnia, aż do Wigilii Bożego Narodzenia (zgodnie z tradycją powinien obejmować 4 niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia). Jest to jedna z tradycji adwentowych, szczególnie lubiana przez dzieci. Obecnie rynek oferuje gotowe kalendarze w formie mini prezentów na każdy dzień dla tych małych i dużych. 

Pomysł kalendarza adwentowego pochodzi z Niemiec, z kręgów protestanckich. Wywodzi się od wieńca, w którym zamiast świec umieszczano 24 małe woreczki z drobnymi niespodziankami, oraz starego zwyczaju oznaczania kredą dnia 1 grudnia na drzwiach i kontynuowania dodawania kresek aż do 25, aby wiedzieć, kiedy nadszedł dzień świętowania narodzin Jezusa, w czasach, gdy większość ludzi była niepiśmienna i nie miała dostępu do kalendarzy.
Wzmianka o kalendarzu adwentowym, zrobionym ręcznie, znalazła się w książce dla dzieci autorstwa Elise Averdieck z 1851 roku, lecz historia tego typu kalendarza jest znacznie starsza niż wskazywałyby zachowane materiały archiwalne.
Po II wojnie światowej tradycja używania kalendarza adwentowego do odliczania dni przed Bożym Narodzeniem objęła swoim zasięgiem inne kraje Europy i Stany Zjednoczone.

Dziś internet zalewa nas zdjęciami współczesnych wersji kalendarzy adwentowych DIY (zrobionych własnoręcznie). Są także wersje bardziej komercyjne. Rodzice często starają się umilić dziecku czas oczekiwania na Boże Narodzenie poprzez dołączenie do kalendarza adwentowego drobnych upominków porozkładanych w woreczkach na każdy dzień lub poprzez specjalne zadania do wykonania danego dnia np. pieczenie pierniczków, sprzątanie własnego pokoju, czytanie książek. 

Dobrym pomysłem, jako dodatek do kalendarza może okazać się w tym roku książka „24 opowieści adwentowe. Czekając na Jezusa” (wyd. Biały Kruk). Książka zawiera 24 opowieści na każdy dzień. Jest to również dobry powód, aby każdego dnia czytać dziecku po jednej historii, razem ją omawiać, ale przede wszystkim spędzać z dzieckiem czas. Każde opowiadanie jest inne, prezentuje coś nowego. Znajdziemy zestawienie klasycznych biblijnych opowieści (Zwiastowanie Maryi, Herod dowiaduje się o nadejściu Mesjasza, narodziny Jezusa) jaki i takich, których na kartach Biblii nie znajdziemy (św. Mikołaj, Stary szary wilk czy Święta w muzeum).