„Wszystkie, podkreślam, wszystkie działania PiS wpisują się precyzyjnie w rosyjską strategię rozbijania Unii Europejskiej i geopolityczną izolację Polski. Czy robią to świadomie jest pytaniem drugorzędnym” - napisał niespodziewanie dziś Tusk, który od lat przybywa w Brukseli.

Odnosząc się do wpisu Tuska europoseł PiS Ryszard Czarnecki powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że "to Donald Tusk mówił w wywiadzie, że „Putin to nasz człowiek w Moskwie”".

- Więc co do strategii rosyjskiej, myślę, że Donald Tusk może o niej dużo powiedzieć, tylko pewnie o niej słyszał od samego Putina - dodał.

Europoseł postawił pytanie, „czy walka o interesy narodowe to jest wpisywanie się w strategię Rosji”.

- To, że chcemy dostać więcej pieniędzy, a weto nas uchroni przed stworzeniem mechanizmu, który może doprowadzić do tego, że będą nam pieniądze zabierać? Niech Tusk naprawdę mniej biega po Brukseli, a bardziej myśli

- powiedział Czarnecki.

Wpis Tuska skomentował również poseł PiS Wojciech Zubowski.

Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe państwa UE rozporządzenie zaakceptowały. Przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość weta kolejnego wieloletniego budżetu UE na l. 2021-2027, ponadto elementem pakietu budżetowego jest też tzw fundusz odbudowy po epidemii koronawirusa.

Wcześniej o rzekome działanie polskiego rządu na korzyść Rosji pisał Tomasz Lis.