Bosacki pyta „kogo mamy usunąć z naszej rodziny?”. Rzecznik rządu odpowiada: Wystarczy czytać ze zrozumieniem

„Kogo mamy usunąć z naszej rodziny?” – napisał na Twitterze senator PO Marcin Bosacki. Nawiązał w ten sposób do ograniczeń, które niedługo wejdą w życie. „Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem przepisy” – odpisał mu rzecznik rządu, Piotr Muller.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Andypoland/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl; twitter.com/MarcinBosacki

Rząd w sobotę przedstawił plan 100 dni solidarności w walce z COVID-19. "W ramach prac przygotowaliśmy trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji" - czytamy w rządowym komunikacie.

Wśród ograniczeń są i takie dotyczące organizowania spotkań i imprez. Do tego odniósł się senator PO, były ambasador RP, Marcin Bosacki.

Morawiecki ogłosił, że w Wigilii będzie mogło wziąć udział najwyżej pięć osób. Kogo mamy usunąć z naszej rodziny?

– napisał na Twitterze.

I szybko został sprowadzony na ziemię. Rzecznik rządu wyjaśnił politykowi, że limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wystarczy przeczytać ze zrozumieniem przepisy

– odpisał rzecznik rządu. Załączył fragment dokumentu.

A w nim czytamy, że do 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań służbowych i zawodowych oraz imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Limit osób nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Przedstawione w sobotę projekty rozporządzeń dotyczą trzech etapów: tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12); etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej); kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Etap odpowiedzialności będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia. Od 28 listopada przywrócone zostanie funkcjonowanie sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym; będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m2. Nadal będzie będzie obowiązek zasłaniania w przestrzeni publicznej nosa i ust. Przy wejściu do sklepu należy pamiętać o zdezynfekowaniu rąk lub używaniu rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#obostrzenia #Marcin Bosacki #PO #rodzina #święta #senator #rzecznik rządu #Piotr Muller

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo