Żołnierze WOT szkolili się w opiece nad pacjentami leżącymi

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu przeprowadziło drugą edycję kursu opieki nad pacjentem leżącym, przygotowującego żołnierzy do wykonywania zadań opiekuńczo–pielęgnacyjnych - poinformowała rzeczniczka Centrum Sumita Mira Morzyńska.

Zdjęcie ilustracyjne
@terytorialsi

Celem trzydniowego kursu, prowadzonego przez pielęgniarki i psychologa, było przygotowanie żołnierzy do sprawowania opieki nad osobami starszymi, pensjonariuszami zakładów opieki lekarskiej i domów pomocy społecznej.

"Żołnierze WOT w ramach wsparcia systemu ochrony zdrowia w walce z pandemią wielokrotnie do tej pory realizowali zadania, które wymagały umiejętności opieki i obchodzenia się z leżącymi pacjentami. Do tych zadań był wykorzystywany personel WOT, który posiadał wymagane doświadczenie. Coraz większy zakres wsparcia jakiego udzielają żołnierze WOT w ramach operacji +Trwała Odporność+ spowodował konieczność zwiększenia liczby żołnierzy posiadających takie kompetencje"

- podkreśliła rzeczniczka CSWOT.

Tematyka szkolenia obejmowała takie zagadnienia jak: karmienie osoby leżącej, wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, współpraca z personelem medycznym w zakresie realizacji planu opieki nad pacjentem, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z osobami w wieku starszym oraz pacjentami niesamodzielnymi.

Morzyńska zaznaczyła, że dotychczas żołnierze WOT wielokrotnie wykonywali zadania związane z opieką nad leżącymi pacjentami, najczęściej pracując w DPS-ach i placówkach opiekuńczych. Jako przykład podała dom seniora w Jaworznie, gdzie grupa żołnierzy WOT wspólnie z wolontariuszami i lekarzem GOPR wzięła na siebie ciężar zabezpieczenia funkcjonowania placówki po tym, jak koronawirusem zakaziło się kilkudziesięciu pensjonariuszy oraz prawie wszyscy pracownicy.

Żołnierze WOT mają też do czynienia z pacjentami leżącymi wykonując obowiązki w blisko 500 szpitalach w kraju.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#WOT #koronawirus

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo