Całkowity bilans zakażeń SARS-CoV-2 na Węgrzech wynosi 175 tys. Zmarło łącznie od marca 3800 chorych na Covid-19, a prawie 43 tys. osób już wyzdrowiało.

Nadal rośnie liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie niemal 128 tys., z czego 26 proc. przypada na Budapeszt. Nieco spadła natomiast - do 7278 - liczba chorych na Covid-19 wymagających opieki szpitalnej. W tej grupie 618 osób oddycha przy pomocy respiratorów.

Premier Viktor Orban zapowiedział w piątek, że rząd zamówił 12 mln dawek szczepionki, co jego zdaniem najprawdopodobniej będzie wystarczającą liczbą. Dodał, że nie wiadomo jeszcze, kiedy byłyby one dostępne, ale wielu specjalistów uważa, że pod koniec wiosny.

Według rządowej strony zamówione szczepionki pochodzą od trzech producentów: AstraZeneca w Oksfordzie oraz Janssen Pharmaceutical i Pfizer w USA.

Władze Węgier prowadzą rozmowy na temat kupna z szczepionki z kilkoma krajami. W mijającym tygodniu na Węgry dotarły próbki szczepionki rosyjskiej i wkrótce ma się rozpocząć ich analiza.