Potrzebującym można pomóc w ponad 2 tys. sklepów w 537 miejscowościach w sieciach: Auchan, Biedronka, Carrefour, Gama, Groszek, Kaufland, Lewiatan, Lidl, Netto, Stokrotka i Tesco.

Według danych GUS w Polsce około 1,6 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, czyli miesięcznie dysponuje kwotą mniejszą niż 600 zł. Każdego dnia osoby starsze, chore, niepełnosprawne, samotni rodzice stają przed dylematem: czy zapłacić rachunki, kupić leki czy jedzenie. Obecny kryzys spowodowany pandemią te trudności jeszcze pogłębia.

W tym roku z powodu pandemii wiele osób rezygnuje z częstych zakupów stacjonarnych, dlatego Banki Żywności uruchomiły również charytatywny sklep online zbiorkazywnosci.pl dla wszystkich chcących pomóc przez wpłatę darowizny. Przed dokonaniem płatności należy wybrać konkretny Bank Żywności, do którego mają zostać przekazane pieniądze.

Akcję będą wspierać wolontariusze z całej Polski, którzy z powodu pandemii nie mogą osobiście wziąć udziału w wydarzeniu, to jednak zaangażują się w e-wolontariat, zachęcając do zakupów w sklepie online. Akcja potrwa od 23 do 28 listopada 2020.