Na konferencji prasowej w Lizbonie Costa wyjaśnił, że w blisko połowie z 308 portugalskich powiatów wprowadzone zostaną od wtorku ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców zarówno na ich terenie, jak w podróżowaniu do innych części kraju.

Zapowiedział, że w powiatach, w których notuje się więcej niż 480 infekcji na 100 tys. mieszkańców, do 8 grudnia ograniczone zostaną też godziny pracy placówek handlowo-usługowych.

W weekendy i święta w najbardziej doświadczonych epidemią powiatach kraju zakazana zostanie działalność sklepów i restauracji po godz. 15.

Costa wyjaśnił, że w związku z nasilającą się epidemią oraz dwoma długimi weekendami w pierwszej połowie grudnia szkoły będą zamknięte od 27 listopada do 8 grudnia, z wyjątkiem dni 2-4 grudnia.

Zapewnił, że przedsiębiorcy, którzy będą poszkodowani w związku z wydłużeniem stanu wyjątkowego, będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe, na które rząd przeznaczy ponad 1,5 mld euro. Dodał, że poszkodowane koronawirusem firmy zostaną też tymczasowo zwolnione z płacenia podatku VAT oraz odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne.

Antonio Costa ogłosił też konieczność przejścia firm i instytucji państwowych na zdalną pracę w powiatach, gdzie notowanych jest ponad 480 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Dotyczy to dwóch największych aglomeracji kraju: Lizbony oraz Porto.