"Cieszymy się, że rząd uwzględnił przedstawiane przez najemców oraz wynajmujących dane i informacje nt. zastosowanych środków bezpieczeństwa w obiektach handlowych oraz argumenty ekonomiczne"

- przekazała Rada. Jak podkreśliła, galerie handlowe są jednymi z najbezpieczniejszych miejsc w przestrzeni publicznej.

"Przestrzegaliśmy i będziemy nadal rygorystycznie przestrzegać zasad bezpieczeństwa obowiązujących w centrach handlowych – regularnej dezynfekcji miejsc dotykanych przez klientów, monitorowania liczby osób w obiektach, dostępności środków dezynfekujących i noszenia maseczek. Nasi pracownicy będą pilnować zasad przestrzegania dystansu fizycznego oraz dezynfekcji rąk przez klientów"

- zapewniła jednocześnie PRCH.

Rada oceniła, że możliwość prowadzenia działalności handlowej w grudniu uchroni wiele podmiotów przed bankructwem i pozwoli zachować tysiące miejsc pracy.

"IV kwartał dla branży galerii handlowych jest najważniejszy – stanowi ponad 30 proc. całorocznych obrotów. Najwyższe obroty corocznie sektor notuje w grudniu – obroty w tym miesiącu wobec średniej miesięcznej od stycznia do listopada są o ponad 50 proc. wyższe"

- wskazała PRCH.

Rada zaznaczyła jednocześnie, że w ostatnim kwartale roku wiele kategorii handlowych wypracowuje zyski, które pozwalają im funkcjonować i inwestować zarobione środki w pozostałych okresach roku i przetrwać trudny dla handlu I kwartał.

"Jesteśmy przekonani, że otwarcie miejsc handlu w wysokim reżimie sanitarnym i ścisła współpraca rządu, ekspertów oraz przedstawicieli branży centrów handlowych da szansę wielu podmiotom, w tym także ponad stu polskim przedsiębiorcom, ochronić ich biznes oraz zapewnić spokojne święta tysiącom pracowników"

- napisała Rada.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił podczas sobotniej konferencji prasowej, że od przyszłej soboty, czyli 28 listopada, placówki handlowe i centra handlowe będą mogły działać w "najwyższym reżimie sanitarnym". Placówki gastronomiczne, kulturalne jak kina czy teatry, siłownie i kluby fitness będą zamknięte przynajmniej do 27 grudnia. Przed świętami rząd poinformuje, co dalej - stwierdził Morawiecki.

Polska Rada Centrów Handlowych jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług.