Reprywatyzacja. Wypłacono ofiarom 7,5 mln zł

Na mocy nowej ustawy do lokatorów poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji trafiło prawie 7,5 mln zł odszkodowań i zadośćuczynień - przekazał resort sprawiedliwości. Wszystkie dotychczasowe wnioski o wypłatę tego typu środków opiewają na niemal 8 mln zł.

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@jackmac34

Większość przepisów ustawy ułatwiającej wypłaty odszkodowań weszła w życie 20 października. Zgodnie z zapisami tej ustawy, sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania przysługuje tylko mieszkańcom. Przepisy uniemożliwiły też przejmowanie budynków z lokatorami czy reprywatyzację "na kuratora".

Na początku listopada wszedł w życie zapis, zgodnie z którym odszkodowania lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji wypłaca w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisu minister finansów.

Jak przekazała rzeczniczka prasowa komisji weryfikacyjnej Dagmara Nejbert, do tego piątku komisja przekazała 236 wniosków o realizację przyznanych przez nią odszkodowań i zadośćuczynień na łączną kwotę wynoszącą 7 975 805,90 zł. Dotychczas wypłacono ich łącznie 7 452 150,79 zł, wykonując tym samym 223 przelewy.

W najbliższych dniach wypłacone zostaną kolejne środki.

Wypłaty nastąpiły w sprawach dotyczących m.in. nieruchomości przy ulicy Nabielaka 9, Noakowskiego 16 i 20 oraz Schroegera 72, a także Lutosławskiego 9, Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43, Łomżyńskiej 44, Skaryszewskiej 11, Jagiellońskiej 27 czy Koszykowej 49. Jedną z ich beneficjentek była Magda Brzeska, córka zmarłej w niewyjaśnionych okolicznościach Jolanty Brzeskiej.

Propozycja zmian w ustawach o komisji weryfikacyjnej oraz gospodarce nieruchomościami złożona została w czerwcu br. przez klub PiS. Jej głównym założeniem było usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów. Sejm uchwalił ustawę w sierpniu, a następnie we wrześniu przyjął część senackich poprawek. Pod koniec września podpis pod ustawą złożył prezydent Andrzej Duda.

Do tej pory jedyną ustawą regulującą kwestię reprywatyzacji była tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna z 17 września 2016 r. O wprowadzenie kompleksowych rozwiązań w tym zakresie przez wiele lat apelowały środowiska lokatorskie. 

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#reprywatyzacja

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo