"Warmińsko-mazurski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie zaopiniował wniosek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w zakresie utworzenia poradni covidowej. Poradnia może rozpocząć działanie"

- poinformowała rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil.

Dyrektor szpitala uniwersyteckiego Radosław Borysiuk ogłosił, że przychodnia rozpocznie działalność już w poniedziałek. "Najważniejsze jest to, że będziemy oznaczali miano przeciwciał i informacja o tym będzie umieszczona na torebce z osoczem. Dzięki temu będzie dokładnie wiadomo, co lekarze będą podawać pacjentom" - powiedział Borysiuk.

Dawcami osocza mogą być ludzie, którzy przeszli zakażenie COVID-19 i od co najmniej 28 dni nie mają objawów choroby oraz nie cierpią na przewlekłe schorzenia. Wstępną selekcję pacjenci-ozdrowieńcy będą mogli wykonać sami wchodząc na specjalny link, który zostanie zamieszczony na stornie internetowej szpitala uniwersyteckiego. Z ozdrowieńcami wywiady będą też przeprowadzać żołnierze, pracownicy służb sanitarnych, czy pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego.

"Osoba, która będzie się kwalifikować na dawcę osocza, będzie miała w naszej poradni pobraną krew, by oznaczyć jej miano przeciwciał" - dodał Borysiuk.

W piątek służby wojewody informowały, że w regionie jest 10,3 tys. ozdrowieńców.

W województwie warmińsko-mazurskim od kilku dni notowane są rekordy zakażeń, w piątek odnotowano kolejne 1055 przypadków.