Jury dorosłe i młodzieżowe wybrało laureatów tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak dzisiaj"

- poinformowała w imieniu organizatorów festiwalu Majka Duczyńska.

Jury Młodzieżowe 24. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak dzisiaj" w składzie: Kasia Kroszka, Bianka Rucińska, Natalia Wanot, Tymon Voss, zadecydowało o przyznaniu następujących wyróżnień: Nagroda Machulskich została przyznana spektaklowi "Morze" w reż. Pii Partum z Nowego Teatru w Warszawie, za to, że "niesie wyjątkowo ważny współcześnie przekaz na temat zanieczyszczania środowiska, a robi to za pomocą pięknych wizualnie i muzycznie środków"

- czytamy w przesłanej informacji.

Jury Dorosłe 24. Międzynarodowego Festiwalu "Korczak dzisiaj" obradowało w składzie: Michał Centkowski, Aneta Kyzioł i Joanna Rogacka.

"Jury, po obejrzeniu sześciu konkursowych przedstawień, podkreśliło wysoki poziom tegorocznej edycji festiwalu, także spektakli prezentowanych poza konkursem"

- czytamy w werdykcie.

Jury Grand Prix Festiwalu przyznało spektaklowi "Ronja, córka zbójnika" w reżyserii Anny Ilczuk z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie "za wykreowanie fascynującego scenicznego świata bliskiego wyobraźni współczesnego dziecka i nasycenie go ważnymi tematami".

Nagrodę Stefanii Wilczyńskiej przyznano spektaklowi "Morze ciche" z Teatru Nowego w Zabrzu w reżyserii Łukasza Zaleskiego "za stworzenie oryginalnego języka artystycznego dla opowiedzenia o potrzebie empatii i o odwadze, dzięki którym możliwe staje się pokonywanie barier".

Tegoroczna edycja Festiwalu "Korczak dzisiaj" jest wyjątkowa pod wieloma względami. Jednym z powodów tej wyjątkowości jest to, że gala finałowa nie kończy Festiwalu. Organizatorzy przygotowali 29 listopada o godz. 17 spektakl-niespodziankę, którego streaming na żywo będzie można oglądać na stronie internetowej oraz na Facebooku Festiwalu. Spektakl będzie udostępniony do 6 grudnia za darmo

- podkreślono w komunikacie.

"W zgodzie z ustaleniami z twórcami tego przedstawienia, do momentu uruchomienia transmisji nie będą podawane żadne szczegółowe informacje. Możemy jedynie nadmienić, że będzie to spektakl zagraniczny, bardziej ze Wschodu niż z Zachodu, prezentowany z polskimi napisami i przeznaczony dla młodych widzów w wieku 15+"

- wyjaśnił dyrektor artystyczny Festiwalu "Korczak dzisiaj" Wojciech Faruga, cytowany w przesłanej informacji.

Przypomniano, że choć festiwal się zakończył, ASSITEJ Polska udostępnia miłośnikom i miłośniczkom teatru do końca listopada trzy spektakle: "Greta i ostatni wieloryb", "Ja jestem pamięcią" oraz "1970 goes online". Spektakle można oglądać bezpłatnie na platformie: www.korczak-festival.pl.