Gowarzewski był wielkim kibicem futbolu i wybitnym znawcą jego historii. Od 1967 roku poświęcił się pisaniu o sporcie, a następnie zbieraniu dokumentów i publikowaniu książek będących unikalnymi monografiami oraz encyklopediami zawierającymi nieznane wcześniej fakty. Zgromadził w swoim domu ogromne archiwum.

Uczestniczył w dziesięciu turniejach finałowych piłkarskich mistrzostw świata, od 1982 roku.

Rozpoczynał pracę dziennikarską jako reporter i publicysta w "Sporcie" i w "Sportowcu". W 1991 stworzył i przez 29 lat prowadził wydawnictwo GiA w Katowicach, wydając cykl książek Encyklopedii piłkarskiej Fuji. Niedawno ukazał się jej 60. tom. Jego współpracownicy z wydawnictwa podkreślili w emocjonalnym pożegnaniu nie tylko profesjonalizm i wiedzę zmarłego, ale też jego uczciwość i życzliwość wobec wszystkich.

Wśród dzieł Gowarzewskiego są także pozycje podsumowujące jubileusze Śląskiego Związku Piłki Nożnej od 75-lecia zaczynając, a także cztery albumy na 100-lecie Polskiego Związku Piłki Nożnej: Biało-czerwoni, Mistrzostwa Polski, Puchar Polski i 100 lat PZPN.

Urodzony 19 lipca 1945 roku w Katowicach, z zawodu architekt, związał się z redakcją "Sportu", w której pracował w latach 1969-1976. Kolejnym etapem jego dziennikarskiej przygody był w latach 1978-1982 tygodnik "Sportowiec". W 1990 roku założył wydawnictwo GiA, w którym pracował do ostatnich chwil życia.

W 2016 roku Gowarzewski w konkursie Wawrzyny Olimpijskie otrzymał wyróżnienie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w dziale - literatura naukowa - za opracowanie i wydanie encyklopedii piłkarskich.