Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

"Podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku"

Podział Mazowsza może nastąpić w połowie przyszłego roku. Trwają ostatnie przygotowania do wniesienia tego projektu do Sejmu - powiedział wiceszef klubu PiS Marek Suski. Dodał, że nową siedzibą województwa mazowieckiego będzie Radom.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Skitterphoto/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Marek Suski pytany dziś w RMF FM o to, kiedy projekt ustawy o podziale Mazowsza trafi do Sejmu, zaznaczył, że trwają ostatnie przygotowania do jego wniesienia.

"Tam jeszcze parę rzeczy jest niedopracowanych" - powiedział Suski. wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Projekt zakłada wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego.

Zapytany, kiedy w takim razie zakończone zostaną prace nad tym projektem, odparł, że nie potrafi podać dokładnej daty, bo dopracowania wymaga chociażby "różnego rodzaju podział majątku Mazowsza".

"To jest dość skomplikowana kwestia np. Koleje Mazowieckie, które obsługują teren Mazowsza, a po podziale to trzeba albo dojść do porozumienia, albo stworzyć dwie spółki (...) Trzeba dopracować wszytko, jak to ma funkcjonować po podziale i w jaki sposób ten podział przeprowadzić"

- wyjaśnił Suski.

Nowe wybory w nowych województwach

Odnosząc się do kwestii tego, czy to oznacza nowe wybory w obu nowych województwach odpowiedział, że tak. Doprecyzował jednak, że czym innym są wybory do sejmiku, a czym innym do władz Warszawy. "To są dwa odrębne samorządy. W Warszawie nie będzie nowych wyborów. Ta ustawa tego nie przewiduje. Będą nowe wybory do sejmiku, ale nie do władz Warszawy" - podkreślił Suski.

Dopytany z kolei, gdzie będzie się znajdować siedziba województwa mazowieckiego, odparł, że "w największym mieście na Mazowszu, czyli w Radomiu". "Przynajmniej póki co, taka jest decyzja" - stwierdził Suski.

Kiedy podział Mazowsza?

Dodał, że podział Mazowsze może nastąpić w połowie przyszłego roku.

"No jeżeli tę ustawę przyjmiemy (w Sejmie - red.), jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądała sprawa Senatu, mam nadzieję podpisu prezydenta, to w przyszłym roku. Myślę, że gdzieś połowa przyszłego roku to byłby dobry termin"

- powiedział Suski.

Dotychczasowy podział Polski na 16 województw obowiązuje od 1999 r. W jego ramach wyodrębniono województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Warszawa, największe polskie miasto, jest stolicą woj. mazowieckiego.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#podział województwa mazowieckiego #Mazowsze

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo