Dziedzictwo Albanii Kaukaskiej

  

Na terenach Karabachu, uwolnionych spod armeńskiej okupacji, w prowincji Kelbadżar znajduje się wiele niezwykle cennych zabytków sakralnych, cerkwi i monastyrów, pamiątek po potężnym państwie chrześcijańskim – Albanii Kaukaskiej, istniejącym tu do VI w. Kościół albański wraz z jednym z najstarszych na świecie patriarchatów przetrwał do XIX w., gdy car Aleksander I na nalegania Ormian zlikwidował i patriarchat, i autokefalię, przekazując wszystkie te cerkwie Kościołowi armeńskiemu.

Dziś podnoszą oni larum o losy zabytków „kultury armeńskiej”, chociaż w Azerbejdżanie w XX w. odrodził się wśród rdzennej chrześcijańskiej ludności – Udinów – starożytny Kościół albański, mający pełne prawa do tego dziedzictwa. W rozmowie telefonicznej z Putinem prezydent Alijew zapewnił, że Azerbejdżan zadba o ochronę i renowację zabytków. Nie są to czcze słowa, gdyż Udini i ich Kościół cieszą się wsparciem państwa, wydającego spore sumy na rekonstrukcję starożytnych świątyń udostępnianych potem prawdziwym spadkobiercom chrześcijańskich tradycji na tych ziemiach.

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts