W Zachodniopomorskiem szpitale tymczasowe będą zlokalizowane w dwóch miejscach: w hali Netto Arena i budynku M szpitala na Pomorzanach. W każdym z tych miejsc planowane jest utworzenie po 150 łóżek tlenowych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 oraz po 25 łóżek do intensywnej opieki medycznej – poinformowały służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.

"W obu lokalizacjach trwają intensywne prace instalacyjno-budowlane, czekamy również na zamówiony sprzęt medyczny" – mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Jak dodaje, "pierwszych pacjentów będzie można przyjąć do szpitali tymczasowych w pierwszej połowie grudnia".

Uruchomienie szpitali tymczasowych to duże przedsięwzięcie – mówi dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz pełnomocnik wojewody ds. utworzenia i funkcjonowania szpitala Marcin Sygut.

"Z pewnością jednym z największych wyzwań w jego organizacji jest proces rekrutacji kadry. Dlatego mobilizujemy wszystkie siły, by stworzyć zespół, który ze swoim doświadczeniem i zaangażowaniem stanie z nami do walki z pandemią"

– dodaje Sygut.

Na stronie http://www.szpitaltymczasowy.szczecin.pl/ znajduje się specjalny formularz, który ułatwi wysyłanie zgłoszeń oraz numer infolinii (tel. 91 466 10 28) dla osób zainteresowanych pracą w szpitalu tymczasowym.

W listopadzie do zachodniopomorskich szpitali trafi dodatkowych 95 respiratorów. Pierwsze 25 sztuk zostało rozdysponowanych na początku miesiąca, kolejne 70 trafi do szpitali w najbliższych dniach.

Trzy respiratory pozostaną w rezerwie strategicznej wojewody zachodniopomorskiego. Sprzęt trafia do szpitali na zasadzie czasowego użyczenia i ma być wykorzystywany wyłącznie do leczenia pacjentów z COVID-19.

W czwartek na Pomorzu Zachodnim zanotowano 1185 zakażeń koronawirusem – poinformowała rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan. Zmarło osiem osób.

Zakażonych SARS-CoV-2 w województwie zanotowano łącznie 28 042. W sumie zmarło 270 chorych.