Nowe karetki zostały przekazane do użytku podczas uroczystości z udziałem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki i marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

"To znaczne wzmocnienie siły pogotowia ratunkowego w Lublinie w sferze leczenia nie tylko covidowskiego, ale również osób niezakażonych, a może przede wszystkim niezakażonych. To ważny sygnał dla społeczeństwa w kierunku przekonania o bezpieczeństwie”

– powiedział Sprawka.

"Wykonujecie wspaniałą pracę" – mówił do pracowników pogotowia Stawiarski. "Mam nadzieję, że te sześć karetek sprawi, że będziecie mogli wykonywać swoją pracę w lepszych warunkach" – dodał.

Sześć nowych kompletnie zabudowanych ambulansów sanitarnych typu C (przeznaczonych dla specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego) z podstawowym wyposażeniem Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie zakupiło z własnych środków. Koszt ich zakupu to ponad 2,7 mln zł.

"Karetki systemowe, czyli pracujące w państwowym systemie ratownictwa medycznego, to są karetki, które po pięciu latach eksplantacji próbujemy wymienić na nowe.(…) Karetki się starzeją, eksploatują, w zasadzie nie stać nas na to, żeby je naprawiać, tylko powinny być one nowsze, niezawodne i mają jak najszybciej dojechać do miejsca zdarzenia"

– powiedział dziennikarzom dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie Zdzisław Kulesza.

Jak dodał, zakupy nowych ambulansów planowane są także w przyszłym roku. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie dysponuje obecnie około 50 pojazdami do różnych zadań, są to karetki specjalistyczne, podstawowe, transportowe, zapasowe. Pracują tu 22 zespoły ratownictwa.

Kulesza powiedział, że nowe ambulanse to nowoczesne, ekonomiczne jednostki, z automatyczną skrzynią biegów. „Mają służyć niezawodnie przez co najmniej pięć lat” – zaznaczył.

Nowe karetki trafią do dwóch podstacji pogotowia w Lublinie (w dzielnicach Śródmieście i Czechów) oraz do filii w Łęcznej i Kraśniku.

Ambulanse są w kolorze żółtym, co związane jest z rozporządzeniem ministra zdrowia, w myśl którego do 1 stycznia 2028 roku wszystkie pojazdy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego mają być właśnie w tym kolorze. Zmiana koloru pojazdów ma na celu względy bezpieczeństwa – lepsza widoczność pojazdu w ruchu oraz potrzebę wyróżnienia pojazdów systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego od pozostałych karetek transportowych, często należących do firm prywatnych.