W przesłanym komunikacie rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej Paweł Trawka poinformował, że wolontariusze rozpoczęli akcję przygotowywania świątecznych paczek dla seniorów. Jest to kontynuacja organizowanej przez Caritas Polska akcji „Pomoc dla Seniora”.

"350 paczek możemy przygotować dzięki uprzejmości głównego sponsora, którym jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawnie zapakowali i dostarczyli żywność do parafialnych zespołów Caritas"

- napisano w komunikacie.

Prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A Marcin Chludziński podkreślił, że KGHM jest zawsze gotowy do pomocy najbardziej potrzebującym osobom.

"W tym trudnym czasie związanym z pandemią chcemy być solidarni i pokazać to w praktycznych działaniach. Ochrona naszych rodziców czy dziadków to nasz obowiązek. Dlatego angażujemy m.in. wolontariuszy naszej firmy, którzy już udowodnili, jak potrafią się zmobilizować. Uruchomiliśmy kompleksowy pakiet wsparcia seniorów, który będziemy realizować na Dolnym Śląsku, gdzie bije serce naszej firmy”

- powiedział cytowany w komunikacie prezes KGHM.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej ks. Dariusz Amrogowicz ocenił, że to ważne, byśmy w tym trudnym czasie pandemii nie zapominali o tych najsłabszych, o naszych seniorach.

"Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Fundacji KGHM, która nie pierwszy raz okazuje tak wiele serca ludziom potrzebującym. Kiedy przychodziliśmy do naszych babć i dziadków, zawsze czekały na nas drobne upominki czy łakocie, dziś to seniorzy potrzebują takich gestów dobroci i pamięci”

- powiedział kapłan.

Jak podano, przygotowane paczki trafią do 17 parafialnych zespołów Caritas, które rozprowadzą je wśród osób najbardziej potrzebujących.

Według diecezjalnego koordynatora Parafialnych Zespołów Caritas Roberta Jadwiszczaka istotne jest to, że rozprowadzaniem paczek zajmują się właśnie wolontariusze z naszych parafialnych zespołów. „ Oni najlepiej znają tych, którzy są najbardziej potrzebujący, gdyż po prostu żyją obok nich” - dodał koordynator.

W paczkach znajdą się najbardziej potrzebne produkty, głównie artykuły żywnościowe o długim terminie ważności. To o tyle ważne, gdyż w czasie pandemii seniorzy bardzo często mają duże trudności z robieniem zakupów.

"W całej akcji nie chodzi tylko o paczki, ważne jest również to, że ktoś odwiedzi seniorów. To buduje pewnego rodzaju relację bliskości. Jest to też odpowiedź na apel papieża Franciszka, który wzywa, byśmy się stawali „świętymi z sąsiedztwa”

 - podsumował rzecznik wrocławskiej Caritas Paweł Trawka.