Wiceprezes PZPN: "Europejska czołówka jest poza naszym zasięgiem"

"Osiem najlepszych drużyn w Europie jest poza zasięgiem reprezentacji Polski" – powiedział wiceprezes ds. sportowych PZPN Marek Koźmiński, podsumowując jesienne występy drużyny Jerzego Brzęczka w piłkarskich meczach towarzyskich i Lidze Narodów. Wiceprezes PZPN powiedział także, że odnośnie przyszłości obecnej reprezentacji Polski prezes związku, Zbigniew Boniek, będzie rozmawiał z trenerem Brzęczkiem oraz... Robertem Lewandowskim.

Marek Koźmiński
fot. pzpn.pl

W środę biało-czerwoni przegrali na Stadionie Śląskim 1:2 z Holandią i zajęli trzecie miejsce w grupie A1 Ligi Narodów. Jeszcze niespełna kwadrans przed końcem prowadzili 1:0, ale potem stracili dwa gole. Zdaniem Koźmińskiego już ponaddwuletni okres pracy trenera Brzęczka uwypuklił jedną rzecz - osiem najlepszych drużyn w Europie jest poza zasięgiem reprezentacji Polski.

Graliśmy w tym czasie cztery mecze z Włochami oraz po dwa z Portugalią i Holandią nie odnosząc ani jednego zwycięstwa. Tylko trzy razy zremisowaliśmy. To jednoznacznie pokazuje, że jesteśmy poza "ósemką" w Europie. Być może kibicom marzyło się, że jesteśmy już tacy mocni, bo cyklicznie wygrywamy z Bośnią oraz innymi tej klasy rywalami i możemy skutecznie powalczyć z mocniejszymi zespołami. Niestety, tak nie jest. Nasza reprezentacja obecnie prezentuje przyzwoity, ale tylko średni europejski poziom

 – ocenił.

Listopadowe spotkania z: Ukrainą, Włochami i Holandią sprawiły, że atmosfera wokół reprezentacji zrobiła się "gęsta", odżyły dyskusje na temat kompetencji selekcjonera i jego domniemanego konfliktu z Robertem Lewandowskim. Koźmiński zgadza się, że atmosfera wokół drużyny narodowej przypomina rollercoaster.

Zaczęło się po porażce z Holendrami w Amsterdamie. Narzekano, że jest fatalnie i nie ma żadnej nadziei. Potem z każdym spotkaniem było lepiej, aż doszliśmy do apogeum tych nastrojów i przyszedł mecz z Włochami. Oczekiwano zwycięstwa i pierwszego miejsca w grupie Ligi Narodów, a okazało się jesteśmy słabsi, że to nie nasz poziom. Do tego doszły zupełnie niepotrzebne dywagacje odnośnie konfliktów w drużynie i znowu zrobiło się nerwowo

 – podkreślił.

Jego zdaniem ostatnie spotkania pokazały, jak bardzo reprezentacja uzależniona jest od swojego kapitana.

To było zwłaszcza widoczne we wczorajszym meczu. Lewandowski osiągnął taki poziom umiejętności, że musimy wykorzystywać go w sposób wręcz ekstremalny. On musi dostawać podania, w zasadzie cała taktyka ma być temu podporządkowana. I tego mi brakuje. Wczoraj nie widziałem ani jednego dośrodkowania do Roberta od naszych skrzydłowych czy bocznych obrońców. To mi nie pasuje. Jeśli partnerzy nie dostarczą mu piłki, to będą takie sytuacje, że to Robert przygotowuje sytuacje bramkowe swoim kolegom. Ja natomiast oczekuję, że to koledzy wypracują takie okazje "Lewemu"

 – tłumaczył były reprezentacyjny piłkarz.

Po kiepskim meczu z Włochami w mediach, ale i wśród kibiców odżyły głosy, że należy dokonać zmiany na stanowisku selekcjonera, gdyż Brzęczek nie potrafi wykorzystać w odpowiedni sposób potencjału kadrowiczów. W tej sprawie Koźmiński apeluje o rozsądek i czas na chłodną ocenę sytuacji.

Mecz z Holandią skończył się kilkanaście godzin temu, będzie czas na analizę. Wczoraj, po "covidowej" przerwie, ciekawie zaprezentował się Piotr Zieliński. Reprezentacja potrzebuje takiego Zielińskiego, ale też "prawdziwych" i grających regularnie w klubie Arkadiusza Milika i Kamila Grosickiego. A jeśli chodzi o przyszłość trenera, to apeluję o spokój. Prezes Zbigniew Boniek będzie rozmawiał z trenerem, pewnie też z Robertem Lewandowskim, bo jest on kluczową postacią tej drużyny. Zobaczymy, jak się to potoczy

 - zaznaczył.

Wiceprezes PZPN uważa, że nagonka na selekcjonera i uznawanie, że to on jest całym złem reprezentacji, jest bardzo niesprawiedliwa.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#reprezentacja Polski #PZPN #Marek Koźmiński

tm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo