Rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas przekazał greckiemu hierarsze życzenia powrotu do zdrowia od gabinetu premiera Kyriakosa Micotakisa.

Hieronim II spotkał się z szefem rządu w sobotę, ale Pecas zapewnił, że przed tym spotkaniem obaj przeszli testy na koronawirusa, które dały wyniki negatywne.

AP zwraca uwagę, że niedawna śmierć innego greckiego dostojnika kościelnego, który został pochowany w ubiegłym tygodniu, sprawiła, że odżyła debata na temat ryzyka zakażenia koronawirusem podczas komunii, która tą samą łyżką jest podawana w greckich kościołach wszystkim uczestnikom nabożeństwa - pisze Associated Press.

Grecki Kościół prawosławny zapewnia, że takie ryzyko nie istnieje i nie może dojść do przekazania wirusa poprzez komunię świętą, która jest ciałem Chrystusa.

Greccy eksperci powstrzymują się w dużej mierze od komentowania stanowiska Kościoła w tej sprawie, ale Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że ślina może przenosić wirusa - przypomina AP.

W ubiegłym tygodniu, ze względu na rekordową liczbę zgonów i znaczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem, rząd Grecji wprowadził w całym kraju godzinę policyjną; tydzień wcześniej zarządzono ogólnokrajową, trzytygodniową kwarantannę.

W liczącej 11 mln mieszkańców Grecji na Covid-19 zmarło do tej pory blisko 1,3 tys. osób, a 82 tys. zakaziło się koronawirusem.