Liczby nie kłamią! Coraz mniej Polaków na emigracji. Tysiące z nich decyduje się na powrót

Coraz więcej Polaków wraca z emigracji do kraju - wynika z najnowszych danych. W ubiegłym roku liczba Polaków za granicą zmniejszyła się o 40 tysięcy. W ciągu ostatnich lat widać zdecydowaną tendencję spadkową, jeżeli chodzi o emigrację zarobkową Polaków.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Dużym problemem w czasach rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego była emigracja. Ludzie wyjeżdżali za pracą do bogatszych krajów i w wielu przypadkach nie zamierzali wracać. W 2011 roku Donald Tusk w kampanii wyborczej w jednym ze spotów emitowanych w telewizjach mówił, że "już wkrótce Polacy zaczną wracać z emigracji, bo praca tu będzie się opłacać". Skończyło się jednak na obietnicy i na tym, że Tusk sam wyjechał do Brukseli.

Jak wygląda sytuacja obecnie?

Okazuje się, że w 2019 roku liczba Polaków na emigracji spadła o 40 tysięcy rok do roku i wyniosła 2,415 mln. Co ważne, niewielki spadek nastąpił niemal we wszystkich krajach! Największy spadek dotyczy Wielkiej Brytanii - tam liczba Polaków zmniejszyła się o 17 tysięcy. Jedyne kraje, w których nastąpił wzrost emigrantów z Polski to Holandia i Norwegia. 

Jak zmieniała się sytuacja przez lata, doskonale widać na poniższym wykresie:

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polacy #emigracja

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo