Festiwal rozpocznie się oficjalnym otwarciem w sobotę o godz. 13. Kwadrans później spotkanie ze współautorem książki "Walentynowicz. Anna szuka raju" Markiem Sterlingowem poprowadzą Michał Ogórek i Tomasz Snarski. Fragmenty biografii legendy "Solidarności" przeczyta aktorka Dominika Ostałowska.

O "podróżach w czasie i przestrzeni" opowie natomiast podróżnik, fotograf i autor książki "Kolej transsyberyjska. Opowieść o ludziach, przestrzeni i drodze" Piotr Malczewski w rozmowie z wydawcą Piotrem Brysaczem oraz poetą, pisarzem i wydawcą kwartalnika "Znad Wilii" Romualdem Mieczkowskim.

Będzie też można posłuchać rozmowy Jerzego Kisielewskiego z botaniczką i poetką, autorką osobistej opowieści o roślinach "Patyki, badyle" Urszulą Zajączkowską. Fragmenty książki przeczyta Krystyna Czubówna.

Jerzy Kisielewski poprowadzi też spotkanie z pisarką i poetką Julią Fiedorczuk wokół jej najnowszej powieści o ludziach z wielokulturowego pogranicza "Pod słońcem".

Ostatnie wydarzenia w ramach festiwalu poświęcone będą Leopoldowi Tyrmandowi. Michał Ogórek i Romuald Mieczkowski porozmawiają z autorem książek biograficznych o twórcy "Złego" – Marcelem Woźniakiem.

Fragmenty autobiograficznego "Dziennika 1954" Tyrmanda przeczyta Zbigniew Zamachowski; na saksofonie zagra Leszek Żądło.

Transmisja spotkań dostępna będzie w sobotę na stronie festiwalczytania.pl oraz na facebookowym profilu "Odkrywców wyobraźni".