"W tym tygodniu zakończyła się dystrybucja do lubuskich szpitali 55 nowych respiratorów otrzymanych z Agencji Rezerw Materiałowych. Liczba dostarczonych urządzeń przekracza wielkość zapotrzebowania zamówionego przez kierownictwa szpitali. Powinno dać nam to lekką rezerwę”

– powiedział Zieleński.

W środę w regionie potwierdzono 586 nowych zakażeń, zmarło 16 osób. Najwięcej zakażeń w skali województwa - 132 - było wykrytych w Gorzowie Wielkopolskim – przekazał Lubuski Urząd Wojewódzki (LUW).

Od początku pandemii w Lubuskiem wirusa SARS-CoV-2 wykryto u 16 281 osób, z których 7938 wyzdrowiało. Zmarło 212 osób. Jeśli chodzi o liczbę zachorowań, to najwięcej jest ich wykrywanych w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Kwarantanną objętych jest 8768 osób.

W regionie co jakiś czas pojawiają się większe ogniska COVID-19, m.in. wśród pensjonariuszy i pracowników niektórych domów pomocy społecznej, czy też wśród pacjentów i personelu szpitalnego.

Zgodnie z decyzjami wojewody do opieki nad pacjentami z COVID-19 zostało wyznaczonych kilka szpitali. To lecznice w Gorzowie Wlkp., Drezdenku, Sulechowie, Słubicach, Kostrzynie nad Odrą i Skwierzynie.

Szpital tymczasowy dla województwa lubuskiego ze 170 łóżkami, w tym 25 respiratorowymi, zostanie do 7 grudnia br. zorganizowany w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Trwają ostatnie prace wykończeniowe w nowym obiekcie.

W poniedziałek (16 listopada br.), rozpoczęły się dostawy wyposażenia do szpitala tymczasowego; dostarczono 25 ze 170 łóżek, dostawy będą kontynuowane sukcesywnie – przekazał Zieleński.

"Termin uruchomienia szpitala nie jest zagrożony. W magazynach Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego są także kolejne elementy wyposażenia - pompy infuzyjne, stacje do dezynfekcji. Czekamy na transport 8,5 tys. testów antygenowych, z których 1750 trafi właśnie do szpitala tymczasowego” - powiedział Zieleński.