Wojewoda poinformował na konferencji prasowej, że kończą się prace związane z przygotowaniem pawilonów na potrzeby szpitala – dostosowaniem infrastruktury i rozprowadzeniem instalacji technicznych. Do użytku placówka oddawana będzie etapami.

Pracę personelu medycznego w szpitalu tymczasowym będzie koordynował Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

"Harmonogram prac na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich jest zgodny z planem. Najważniejsze prace techniczne mamy już za sobą. Za 12 dni przyjmiemy pierwszych pacjentów. Dodatkowe łóżka na terenie MTP będzie tworzyła spółka PKO BP – to będzie 300 łóżek przygotowanych, opłaconych i zorganizowanych przez tę spółkę. W sumie będziemy tu mieli prawie 900 łóżek"

– powiedział Łukasz Mikołajczyk.

Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Andrzej Tykarski poinformował, że 24 listopada cztery targowe hale, w których tworzony jest szpital tymczasowy zostanie przekazany medykom.

"Następnego dnia wejdą tu nasze ekipy, które będą się uczyć pracy w tym miejscu i współpracy ze sobą – po to, by 30 listopada otwarte zostały dwie pierwsze hale: 8 i 8A. Planujemy tam, w pierwszym rzucie, uruchomić do 150 łóżek w trzech oddziałach oraz w sumie 48 łóżek intensywnej terapii. Włączanie tych łóżek respiratorowych będzie stopniowe, wraz z pozyskiwaniem kadry anestezjologicznej"

– powiedział.

"Przyjęcia do tego szpitala będą rozszerzone w stosunku do szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie – chcemy przyjmować także pacjentów, którzy mają dużą duszność i wymagają tzw. tlenoterapii wysokoprzepływowej. Nie robimy też żadnych zastrzeżeń, jeżeli chodzi o choroby współistniejące. Nie będziemy przyjmować pacjentów w pierwszym stadium - oni powinni być w izolatorium lub w domach, nie będą też na razie przyjmowani pacjenci w czwartym stadium, czyli ci, którzy już są na respiratorach"

– dodał prof. Tykarski.

Prezes MTP Tomasz Kobierski powiedział, że szpital w sześciu targowych halach powstawał w dwa tygodnie, przez 24 godziny na dobę, z udziałem ok. 500 pracowników. "Ten dodatkowy oddział, sponsorowany przez PKO BP będzie tworzony od początku przyszłego tygodnia i prace z nim związane też pewnie potrwają ok. dwóch tygodni" - podał.

Wojewoda podał, że pracę personelu medycznego w szpitalu tymczasowym będzie koordynował Uniwersytet Medyczny, szpitalem prowadzącym będzie Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Wcześniej zakładano, że pracę personelu medycznego koordynował będzie Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu. Wojewoda zmienił decyzję m.in. ze względu na powiększenie o 300 łóżek planowanej wielkości szpitala tymczasowego. Wskazał też na obciążenie pracą kadry szpitala im. Strusia, który jest główną placówką w regionie zajmującą się chorymi na COVID-19.

Chętni do pracy w tworzonej placówce mogą zgłaszać się przez stronę szpitaltargi.pl. Wojewoda poinformował w środę, że dotąd zgłosiło się ponad 1000 osób. Wśród zgłoszeń są deklaracje od ok. 60 lekarzy różnych specjalności.