Wymazy są pobierane w mobilnym laboratorium ASP Halt przy ul. Antoniukowskiej 25 i na stadionie miejskim przy ul. Słonecznej 1, gdzie taki punkt uruchomiło laboratorium Diagnostyka.

"Pod koniec tygodnia planowane jest otwarcie dwóch nowych punktów poboru wymazów, zlokalizowanych w centrum Białegostoku" – poinformowała rzeczniczka podlaskiego oddziału NFZ Beata Leszczyńska. Obecnie w Białymstoku jest 10 takich miejsc.

"Liczba punktów, czas ich otwarcia, są na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej. Zabezpieczany jest dostęp do punktów pobrań, szczególnie w tych miejscach, gdzie występuje wzrost zachorowań"

– dodała rzeczniczka.

Podała, że jeżeli jakieś laboratorium ma dużo osób zgłaszających się do punktów wymazowych, że np. musi wydłużyć godziny pracy, występuje z taką informacją do NFZ i dostaje za to pieniądze.

Leszczyńska poinformowała, że np. za październik podlaski NFZ wypłacił laboratoriom prowadzącym mobilne punkty prawie 270 tys. zł za pobieranie materiału do badań pod kątem koronawirusa i kolejne 282 tys. zł za gotowość do wykonywania testów. NFZ nie podał, ile łącznie testów wykonano.

Laboratorium Diagnostyka poinformowało w komunikacie prasowym, że mobilne laboratorium na stadionie miejskim w Białymstoku w trybie Drive & Go-Thru jest drugim tej sieci w Białymstoku. Pierwszy, stacjonarny punkt działa przy ul. Żeromskiego. Punkty działają na zlecenie NFZ przez cały tydzień. Testy można tam także wykonać odpłatnie.