Pożar na składowisku opon przeznaczonych do utylizacji wybuchł w piątek wieczorem. Opony były ułożone do wysokości 5 metrów na powierzchni około 1,5 ha. W czasie, gdy pożar był największy, płomienie sięgały kilkunastu metrów, a wielka chmura gęstego, duszącego dymu unosiła się nad okolicą. Z żywiołem walczyło wiele zastępów straży. We wtorek trwało dogaszanie pożaru.

"Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Unisław cały czas dozorują pogorzelisko. Nie są ciągle obecni na miejscu objętym wcześniej akcją gaśniczą, ale co pewien czas je doglądają. Gdy zajdzie potrzeba będą interweniować"

- powiedział st. kpt. Guzek.

W związku z pożarem Prokuratura Rejonowa w Chełmie wszczęła śledztwo, które prowadzone jest w kierunku sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Zawiadomienie o możliwości przestępstwa złożył pełnomocnik firmy Ergum, do której należało składowisko opon.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zadeklarował pomoc dla gminy Unisław w sfinansowaniu porządkowania pogorzeliska i rekultywacji gleby. Wsparcie samorządu otrzymają również uczestniczące w akcji jednostki straży pożarnej na zakup wyposażenia, który mogłoby przynajmniej w części zastąpić to zużyte i zniszczone w czasie gaszenia pożaru.