We Wrocławiu przekazano trzy kolejne respiratory dla szpitali powiatowych w regionie. Dwa z nich trafiły do szpitala powiatowego im. św. Jadwigi w Trzebnicy, a trzeci do placówki w Oławie. W sumie w ramach akcji "Wdzięczni medykom" przekazano już 5 respiratorów. W minionym tygodniu pierwszy trafił do szpitala powiatowego w Miliczu, a drugi do szpitala wojskowego we Wrocławiu.

Dyrektor Caritasu Archidiecezji Wrocławskiej ks. Dariusz Amrogowicz podkreślił, że w skali regionu to pięć urządzeń, ale w ramach akcji "Wdzięczni medykom" Caritas sfinansuje zakup i przekaże 100 respiratorów.

"Jesteśmy również gotowi do dalszej pracy, dalszych zbiórek pieniędzy, by wyrazić swą wdzięczność medykom i wspomóc ich w walce z pandemią. Jesteśmy gotowi zakupić kolejny niezbędny sprzęt"

– powiedział kapłan.

Zastępca dyrektora Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oławie Anna Kotala poinformowała, że urządzenie będzie wykorzystywane na szpitalnym oddziale ratunkowym, gdzie trafiają pacjenci zakażeni koronawirusem, ale też chorzy z innymi dolegliwościami.

"Jesteśmy bardzo wdzięczni za ten dar. Na pewno jest on nam potrzebny i będzie wykorzystany" – powiedziała Kotala.

Zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala powiatowego imienia św. Jadwigi w Trzebnicy lek. Paweł Orzechowski podkreślił, że transportowy respirator będzie wykorzystywany do przewożenia pacjentów w ciężkim stanie, ale też w transporcie na terenie szpitala.

"Taki transportowy respirator jest bardzo cenny. Można z jego pomocą przewieźć chorego nie tylko w karetce do szpitala, ale również na odpowiednie badania lub na blok operacyjny"

– powiedział lekarz.

Akcja "Wdzięczni medykom" jest odpowiedzią na apele środowiska medycznego o pomoc w walce z koronawirusem i COVID-19. Dzięki środkom, które wciąż spływają od darczyńców indywidualnych, podmiotów instytucjonalnych i biznesu, udało się kupić 100 respiratorów oraz tysiące sztuk innego niezbędnego sprzętu: rękawic, przyłbic, kombinezonów czy maseczek ochronnych.

W pierwszej kolejności wsparcie będą otrzymywały te placówki, które są w najtrudniejszej sytuacji. Lista szpitali objętych projektem jest otwarta. Może być uzupełniana o kolejne placówki na podstawie informacji zebranych przez Caritas Polska bądź na podstawie sugestii ze strony potencjalnych partnerów – poinformował Caritas.