"Prosimy uciekać prędziutko". Strajk Kobiet znowu na ulicach Warszawy [FOTOGALERIA]

Strajk Kobiet uaktywnił się dzisiaj pod Sejmem. Pomimo wezwań policji do rozejścia się, protestujący ruszyli ulicami Warszawy, skandując antyrządowe, ale i często wulgarne hasła.

fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Planowany przed Sejmem protest w stolicy rozpoczął się ok. godz. 18. Dojście do Sejmu i przejazd ulicą Wiejską zarówno od strony placu Trzech Krzyży, jak i od ulicy Pięknej już od godz. 16 ograniczali policjanci i żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Dojście przed Sejm zablokowano barierkami także od ulicy Matejki, na której zaczęli gromadzić się demonstranci. Część z nich zbierała się również w okolicy placu Trzech Krzyży.

Po godz. 18 uczestnicy akcji protestacyjnej skierowali się na Aleje Ujazdowskie i ruszyli w kierunku placu Na Rozdrożu. Przemarsz zablokowali jednak policjanci, którzy ustawili się w poprzek drogi na wysokości alei Róż.

Funkcjonariusze wezwali demonstrantów do rozejścia się i przypominają o obostrzeniach wynikających z epidemii COVID-19. Protestujący skierowali się na ul. Chopina, dalej - w Mokotowską, Kruczą, przechodząc na ul. Piękną.

Idą przy dźwiękach muzyki, która emitowana jest z głośników umieszczonych na furgonetce towarzyszącej marszowi. Na jego czele niesiony jest baner z hasłem: "Uprzejmie prosimy uciekać prędziutko". Protestujący skandują antyrządowe, ale i często wulgarne hasła.

Protesty przeciwko zaostrzeniu - w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - przepisów antyaborcyjnych trwają w Polsce od 22 października. TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.

 

 

Źródło: niezalezna.pl,pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo