W trakcie II wojny światowej, tereny golfowe zostały zamienione na pola uprawne. Po wojnie akcjonariusze Polskiego Country Clubu przekazali cały 50-hektarowy teren wraz z nieruchomościami Zarządowi Miasta Stołecznego Warszawy, pod warunkiem zorganizowania na tym terenie ośrodka sportowo-rekreacyjnego.

Rok 1951 – Wilanów i wraz z nim Powsin zostają włączone do Warszawy. Rok 1956 – Prezydium Miasta Stołecznego Warszawy-Wydział Kultury i Sztuki zmienia nazwę Ośrodka Wczasów Świątecznych w Powsinie na Park Kultury w Powsinie.

Na terenie parku znajdują się boiska do koszykówki, siatkówki, stoliki do gry w szachy, odkryty basen (zmodernizowany w 2019), wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz ujęcia wody głębinowej, a także muszla koncertowa, w której odbywają się imprezy kulturalne. Przez cały rok można wynająć znajdujące się na wydzielonym obszarze parku domki kempingowe wyposażone w pełen węzeł sanitarny. Na terenie parku znajduje się pomnik przyrody – dąb szypułkowy „Hetman” o wysokości 24 metrów. Łączna powierzchnia parku Kultury wynosi ok. 35 ha.