Próbował przemycić... carskie monety

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Podkarpacia udaremnili przemyt 16 srebrnych monet z czasów carskich – poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

kas.gov.pl

Cenne monety zostały znalezione podczas kontroli, wjeżdżającego do Polski przez przejście graniczne z Ukrainą Budomierz-Hruszew osobowego busa.

- Okazało się, że ukraiński kierowca busa przewoził w portfelu srebrne monety carskie. Były to monety o różnych nominałach, m.in. z wizerunkiem Katarzyny II, Piotra I, a także pamiątkowy medal

- dodała Chabowska.

Rzeczniczka zaznaczyła, że wśród wykrytych numizmatów uwagę zwraca rubel familijny o nominale 10 zł z 1836 r. z wizerunkiem Mikołaja I.

- Na awersie monety przedstawiono głowę cara zwróconą w prawo, na rewersie monety widnieje głowa carycy otoczona przez siedmioro dzieci pary carskiej. Na rynku numizmatycznym takie monety osiągają wysokie ceny. Np. zachowany w bardzo dobrym stanie rubel familijny został sprzedany na aukcji w Polsce za ponad 350 tys. zł, a w Berlinie za 650 tys. euro

- podała Chabowska.

Zatrzymane przedmioty będą poddane szczegółowym ekspertyzom.

W ostatnich dniach to kolejny zatrzymany przez podkarpacką KAS przemyt zabytkowych przedmiotów. Niedawno na przejściu granicznym w Medyce udaremniono przemyt zabytkowych książek i map.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#carskie monety #KAS #Krajowa Administracja Skarbowa #Rosja #Ukraina #Podkarpacie #Rzeszów

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo