Słowenia wzywa do kompromisu ws. budżetu UE

Premier Słowenii Janez Jansa napisał list do przywódców UE, szefowej KE Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela ws. unijnego budżetu. Apeluje w nim o "poszanowanie" lipcowego porozumienia ws. budżetu UE i kompromis – informuje unijne źródło.

Deniz Anttila/pixabay.com/service/license/

Premier Słowenii wskazuje w liście, że poszanowanie konkluzji lipcowego szczytu unijnego ws. budżetu UE to odpowiedzialne podejście dla dobra przyszłości UE.

W treści listu Janez Jasna informuje też, że w kwestii budżetu nadchodzące dni będą kluczowe, a kompromis musi być sprawiedliwy i zbalansowany. Wskazuje, że UE jest pod presją czasu, dlatego szybko potrzebne jest solidne porozumienie, które utrzyma jedność Unii Europejskiej w czasach niepewności.

Obok sprzeciwu Polski i Węgier, podczas poniedziałkowego spotkania ambasadorów państw członkowskich Słowenia wezwała do dalszych prac nad kompromisem.

W poniedziałek tekst rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich; Polska i Węgry zagłosowały przeciw. UE w efekcie nie była w stanie osiągnąć jednomyślności ws. budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Unia Europejska #budżet #kompromis #weto

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo