Do objęcia opieką w izolatorium skierowanie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz ze szpitala lub z innego zakładu leczniczego, w którym są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, a także państwowy inspektor sanitarny - poinformowała rzecznik prasowy zachodniopomorskiego NFZ Małgorzata Koszur.

Na Pomorzu Zachodnim działa obecnie pięć izolatoriów: w Białogardzie, Mielnie, Kołobrzegu i dwa w Świnoujściu. Jest w nich łącznie 635 miejsc; większość w pokojach dwuosobowych. Obecnie w izolatoriach przebywa 58 pacjentów.

Najwięcej miejsc jest w Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA w Kołobrzegu (365), w hotelu Ferry Resort w Mielnie (160), następnie w sanatoriach Trzygłów (43) i Swarożyc (37) w Świnoujściu oraz w Regionalnym Centrum Medycznym w Białogardzie (30).

Ocena stanu zdrowia pacjenta kierowanego do izolatorium należy do lekarza – wynika z informacji NFZ. Lekarz wystawia skierowanie i uzgadnia również szczegóły dotyczące pobytu pacjenta w izolatorium. Jeśli pacjent nie ma możliwości samodzielnego dotarcia do izolatorium własnym pojazdem, lekarz wystawia zlecenie na transport sanitarny.

W trakcie pobytu w izolatorium pacjent ma zapewniony nadzór pielęgniarsko-lekarski oraz całodzienne wyżywienie. Pobyt w izolatorium finansowany jest przez NFZ.