Jak podało w komunikacie starostwo, z Agencji Rezerw Materiałowych do Szpitala Powiatowego w Szczytnie przyjechało we wtorek ponad 13 ton sprzętu medycznego, m.in. 70 respiratorów, pompy infuzyjne i urządzenia USG.

"Aktualnie trwają prace, by przystosować szpital do nowych warunków pracy i uruchomić wszystkie niezbędne urządzenia. Prace budowlane będą trwały do 25 listopada"

- zaznaczono.

Starostwo przypomniało w komunikacie, że szpital tymczasowy powstaje w nowym skrzydle, natomiast pozostała, czyli tzw. starsza część szpitala powiatowego będzie działała normalnie. Znajduje się w niej pięć oddziałów: ginekologia i położnictwo, oddział wewnętrzny, chirurgia, oddział dziecięcy oraz intensywna terapia.

Jak przekazał rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek, również we wtorek 50 respiratorów, kardiomonitory i inne urządzenia dotarły do Nidzicy, gdzie ma powstać drugi z tymczasowych szpitali w regionie.

"Do końca tygodnia do obu szpitali ma dotrzeć pozostała partia sprzętu, w tym łóżka i środki ochrony. Termin uruchomienia tych placówek będzie zależeć od skompletowania kadry"

- mówił.

Zgodnie z decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego, dla pacjentów z COVID-19 przygotowywane są dwa szpitale tymczasowe, w których znajdzie się w sumie 120 tzw. łóżek respiratorowych. Powstaną one w osobnych, nieużytkowanych jeszcze budynkach przy miejscowych szpitalach, które pełnić będą role patronackich. W Szczytnie (70 miejsc) - w Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie, a w Nidzicy (50 miejsc) - w Zespole Opieki Zdrowotnej przy ul. Mickiewicza.

Według danych służb wojewody obecnie w szpitalach Warmii i Mazur jest łącznie 1121 łóżek covidowych, a 721 z nich jest zajętych. Jest również 97 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem, z czego 74 są zajęte.

We wtorek na Warmii i Mazurach przybyły 463 zakażenia SARS-CoV-2. Minionej doby z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło w regionie 21 osób w wieku od 53 do 94 lat. Wyzdrowiało 389 osób.