Weber atakuje Polskę i Węgry. Nie spodobało mu się „weto” w sprawie budżetu

Manfred Weber, szef Europejskiej Partii Ludowej – największej frakcji w Parlamencie Europejskim, skrytykował „weto” rządów Polski i Węgier wobec budżetu UE. Twierdzi, że rządy w Warszawie i Budapeszcie „tworzą fikcyjną opozycję”.

CC-BY-4.0: © European Union 2020 – Source: EP". (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

Jak napisał, chodzi o środki w wysokości 1,8 biliona euro. 

„Jeśli Viktor Orbán i Jarosław Kaczyński chcą zatrzymać wykorzystanie tych środków dla wszystkich, to będą musieli to tłumaczyć milionom pracowników i przedsiębiorców, burmistrzom i studentom, naukowcom i rolnikom, którzy liczą na wsparcie z tych funduszy”.
- napisał Weber w stanowisku przekazanym brukselskim korespondentom.

Weber napisał, że rządy Polski i Węgier „tworzą fikcyjną opozycję”, odmawiając praworządności jako warunku wstępnego otrzymania funduszy unijnych.

„Debata o praworządności nie dotyczy jednego kraju ani Wschodu i Zachodu. Mechanizm jest neutralny i dotyczy wszystkich w ten sam sposób. Każdy, kto szanuje praworządność, nie musi się obawiać tego mechanizmu. Rządy Węgier i Polski powinny przestać tworzyć tę fikcyjną opozycję między sobą a wartościami, które są częścią naszych traktatów. Nie ma takiej opozycji. Narody Europy mają w tej chwili jednego wroga, jakim jest koronawirus”.
- czytamy w stanowisku Manfreda Webera.

Krytycznie na temat „weta” Polski i Węgier wypowiedział się także wiceprzewodniczący grupy EPL odpowiedzialny za kwestie budżetowe Siegfried Mureșan.

„Im więcej wydajemy, tym większą musimy mieć kontrolę nad tymi funduszami. Dokładnie taki jest cel warunkowości w zakresie praworządności, aby zapewnić, że pieniądze docierają do potrzebujących, a fundusze są wydawane prawidłowo. Budżet UE to pieniądze obywateli dla obywateli. Jeśli już, to warunkowość praworządności zapewni, że pieniądze każdego podatnika, w tym węgierskiego i polskiego, zostaną wydane właściwie i tam, gdzie jest to potrzebne”.
- podkreślił Siegfried Mureșan.

W przypadku braku porozumienia wśród krajów UE ws. budżetu UE na lata 2021-2027 do końca tego roku, w przyszłym roku najprawdopodobniej zacznie obowiązywać roczne prowizorium budżetowe.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#weto #praworządność #budżet UE #unijny budżet #Manfred Weber

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo