"Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie dołączył do grona ośrodków, w których są wykonywane operacje przeszczepu rogówki. To bardzo istotny dla pacjentów zabieg, który ma na celu poprawę przejrzystości rogówki, a tym samym poprawę ostrości widzenia"

- poinformował rzecznik prasowy placówki Przemysław Prais.

Prais podał, że dotąd w szpitalu przeprowadzono kilka pomyślnych przeszczepów rogówki. "Pierwsze zabiegi odbyły pod kierunkiem prof. Marka Rękasa z Kliniki Okulistycznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, w asyście dr n. med. Janusza Pieczyńskiego, koordynatora Oddziału Klinicznego Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie" - podał rzecznik szpitala.

W olsztyńskim szpitalu wykonano przeszczep drążący pełnej grubości. "Taki zabieg wykonuje się w przypadku trwałego przymglenia rogówki obejmującego prawie całą jej grubość. W takim przypadku przeszczepia się od dawcy płatek rogówki pełnej grubości, który wszczepia się w uprzednio przygotowaną lożę rogówki biorcy" - wyjaśnił rzecznik szpitala. Dodał, że jeden z wykonanych przeszczepów był tzw. przeszczepem warstwowym tylnym, który stosuje się w przypadkach płytkiego uszkodzenia miąższu rogówki lub niewydolności warstwy śródbłonka rogówki.