Nie żyje kard. Henryk Gulbinowicz. Miał 97 lat

Dziś przed godziną 11.00 zmarł kard. Henryk Gulbinowicz. Niedawno media informowały, że znajduje się w on w ciężkim stanie w szpitalu. Były metropolita wrocławski miał 97 lat. To trzeci polski kardynał zmarły w 2020 r.

Kard. Henryk Gulbinowicz
By No machine-readable author provided. Julo assumed (based on copyright claims). - No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1830707

Informację o śmierci kard. Henryka Gulbinowicza przekazała m.in. "Niedziela" oraz Radio Rodzina. 

Henryk Gulbinowicz urodził się w 1923 r. w Wilnie. W latach 1970-1976 był administratorem apostolskim w Białymstoku, a od 1976 do 2004 r. sprawował posługę arcybiskupa metropolity wrocławskiego. Sakrę biskupią otrzymał w roku 1970, a w 1985 r. z rąk papieża Jana Pawła II otrzymał kardynalski kapelusz.

W 2020 r. Stolica Apostolska wydała w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich. Kardynał został pozbawiony również prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze. To pokłosie dochodzenia ws. oskarżeń o nadużycia związane z wykorzystywaniem nieletnich.

Media informowały, że kardynał od pewnego czasu przebywa w stanie ciężkim w szpitalu.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo