Zmarł prof. Piotr Francuz. Wybitny psycholog miał 60 lat

W wieku 60 lat zmarł prof. Piotr Francuz, psycholog, b. dyrektor Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wykładowca związany z tą uczelnią przez ponad 40 lat.

Prof. Piotr Francuz
lsk.kul.pl

O śmierci profesora poinformował w niedzielę KUL. Jak podkreślono w komunikacie, "był cenionym wykładowcą, wyróżnianym przez swoich studentów m.in. honorowymi tytułami Mentor Roku, Osobowość Roku, a w roku 2011 za >>postawę wzbudzającą szacunek oraz uznanie studentów<< otrzymał także miano >>Wykładowcy Roku<<, nadane przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej".

Uczelnia przypomniała, że prof. Piotr Francuz "prowadził zajęcia z psychologii percepcji, uczenia, pamięci, myślenia, decyzji, psychologii eksperymentalnej, poznawczej psychologii mediów i komunikacji społecznej oraz psychologii procesów poznawczych".

Wśród jego zainteresowań badawczych "znajdowała się problematyka rozumienia przekazów wizualnych, w szczególności obrazów malarskich i audiowizualnych, w perspektywie psychologii i neuronauki poznawczej" - zaznaczono

"Był autorem unikatowych w kraju psychologicznych badań eksperymentalnych, prowadzonych we współpracy z TVP, nad wpływem struktury mediów audiowizualnych na umysł odbiorcy"

- napisano.

Uczelnia podała też, że wykładowca "był autorem, redaktorem i współredaktorem ponad 20 książek oraz ponad 100 artykułów w czasopismach ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym renomowanych czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej, z zakresu psychologii poznawczej i neuronauki, metodologii psychologii i komunikowania za pośrednictwem mediów wizualnych".

Jak zaznaczył KUL, osiągnięcia naukowca były wielokrotnie nagradzane. "Otrzymał m.in. Nagrodę im. Władysława Witwickiego, Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w 2016 roku w dziedzinie psychologii; Nagrodę Teofrasta za najlepszą naukową książkę psychologiczną w roku 2013 (>>Imagia, w kierunku neurokognitywnej teorii obrazu<<); Nagrodę Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego >>Copernicus Prize 2012<<, za wyróżniające osiągnięcia w rozwoju neuronauki w Polsce" - czytamy.

Według komunikatu obok pracy naukowo-dydaktycznej prof. Piotr Francuz "podejmował zadania organizacyjne". "M.in. kierował Ośrodkiem Psychologicznych Analiz Komunikowania Społecznego, był Prezesem Stowarzyszenia Rodzin Dzieci z Uszkodzeniem Mózgu w Lublinie, Przewodniczącym Zespołu Stałego Ekspertów Narodowego Centrum Nauki w dziale nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, członkiem Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk oraz Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych (AVEPRO)" - napisano.

Piotr Francuz zmarł w sobotę 14 listopada. Miał 60 lat.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo