Opublikowano film z zamieszek na rondzie de Gaulle'a. „To stawia całą sytuację w innym świetle”

Po opublikowaniu przez MSWiA zapisu monitoringu z zajść podczas tegorocznego Marszu Niepodległości głos zabrał wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jak stwierdził, "nikt postronny nie powinien nigdy ucierpieć w wyniku działań Policji". Dodał jednocześnie, że opublikowany zapis monitoringu "stawia całą sytuację być może w innym świetle".

youtube.com/print screen/@Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

W środę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Mimo że - zgodnie z zapowiedziami organizatorów - miał być zmotoryzowany - wielu uczestników brało w nim udział pieszo.

Podczas Marszu doszło do zamieszek; policja informowała m.in., że w stronę policjantów poleciały kamienie i race. KSP przekazywała, że "grupy chuliganów zaatakowały policjantów chroniących bezpieczeństwo innych ludzi". Do działań ruszyły pododdziały zwarte, które użyły środków przymusu bezpośredniego - gazu łzawiącego i broni gładkolufowej.

W sobotę MSWiA opublikowało zapis monitoringu z tamtych zajść. Film pokazuje dokładny przebieg wydarzeń, które miały miejsce w rejonie ronda de Gaulle'a. Widać na nim m.in. moment starć z policją i postrzelenia fotoreportera "Tygodnika Solidarność".

- W mediach społecznościowych i na portalach internetowych publikowane są krótkie filmy z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Marszowi Niepodległości. Wyrwane z kontekstu i ograniczone tylko do wybranego fragmentu produkcje stają się podstawą do kreowania fałszywego obrazu zdarzeń z okolic ronda de Gaulle’a. W oparciu o nie formułowane są również oskarżenia pod adresem Policji zabezpieczającej trasę  Marszu,  a nawet pojawiają się teorie o policyjnych prowokacjach w dniu 11 listopada 

- napisało MSWiA.

W związku z tym, jak zaznaczył resort, kierując się ważnym interesem publicznym, przedstawia rzeczywisty obraz sytuacji, utrwalony na monitoringu miejskim i dokumentujący zdarzenia u zbiegu Al. Jerozolimskich i Nowego Światu.

Fogiel podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość chce zapoznać się z całością materiału związanego z zajściami podczas Marszu Niepodległości. "Chcemy poznać punkty widzenia wszystkich stron, żeby ocenić sytuację, bo ten film, z tego co słyszymy, stawia sprawę w nieco innym świetle" - dodał wicerzecznik PiS.

Według niego, nikt postronny nie powinien nigdy ucierpieć w wyniku działań Policji. "Ale ten film stawia całą sytuację być może w innym świetle" - zaznaczył Fogiel.

Zwrócił też uwagę, że Marsz nie ograniczał się tylko do wydarzeń na rondzie de Gaulle'a.

"Różne wydarzenia miały miejsce w różnych innych miejscach Warszawy, więc nadal czekamy na całość informacji, żeby móc dokonywać oceny merytorycznej. Oceny służbowej dokonają przełożeni, a my jako partia możemy dokonać oceny politycznej"

- powiedział Fogiel.

Ale - jak dodał - "to tylko dowodzi słuszności naszego stanowiska, że nie rzucaliśmy się do tego, żeby formułować skrajne opinie już kilka godzin po marszu, tylko czekamy  spokojnie na więcej informacji".

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#Marsz Niepodległości #Radosław Fogiel #monitoring

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo