Zmarł znany chirurg i transplantolog

Zmarł chirurg i pionier szczecińskiej transplantologii Marek Umiński – poinformował na Facebooku chirurg prof. Jerzy Sieńko. Powodem śmierci było zakażenie COVID-19. Dr Umiński miał 83 lata.

pixabay

- "Ta przeklęta współczesna zaraza odebrała mi mojego pierwszego mistrza i nauczyciela chirurgicznego fachu Doktora Marka Umińskiego. Był nie tylko geniuszem skalpela, ale przede wszystkim cudownym człowiekiem"

- napisał na Facebooku chirurg dr n. med. Jerzy Sieńko, prof. PUM.

Urodzony w 1937 r. Marek Umiński studiował na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (obecnie Pomorski Uniwersytet Medyczny). Od 1962 r. pracował w klinice chirurgii tej uczelni. Był współorganizatorem i od 1978 r. ordynatorem Oddziału Chirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

W 1983 r. wykonał jedno z pierwszych w Szczecinie przeszczepień nerek. Tworzył następnie Zespół Transplantacyjny, który do 2000 r. wykonał ok. 650 transplantacji nerek. Jego zespół jako pierwszy w Polsce wykonał też wiele zabiegów metodą laparoskopową. Chirurg stworzył także program operacyjnego leczenia otyłości patologicznej.

Dr Umiński wykształcił licznych specjalistów w chirurgii i transplantologii. W br. zakończył pełnienie funkcji ordynatora szpitala w Gryfinie (Zachodniopomorskie), pozostał jednak czynny zawodowo.

Jak poinformował prof. Sieńko, uroczystości pogrzebowe dra Marka Umińskiego odbędą się 20 listopada.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#chirug #Marek Umiński #Szczecin #medycyna

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo