Do lokatorów poszkodowanych przez reprywatyzację trafiło do tej pory ponad 3,8 mln zł odszkodowań

Na mocy nowej ustawy do lokatorów poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji trafiło ponad 3,8 mln zł odszkodowań i zadośćuczynień - przekazał resort sprawiedliwości. Komisja weryfikacyjna przekazała dotychczas ponad 220 wniosków o wypłatę tego typu środków na łączną kwotę 7 603 893,40 zł.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/frycyk01/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Większość przepisów ustawy ułatwiającej wypłaty odszkodowań weszła w życie 20 października. Zgodnie z zapisami tej ustawy sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania przysługuje tylko mieszkańcom. Przepisy uniemożliwiły też przejmowanie budynków z lokatorami czy reprywatyzację "na kuratora".

Na początku listopada wszedł w życie zapis, zgodnie z którym odszkodowania lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji wypłaca w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisu minister finansów.

Jak przekazała rzeczniczka prasowa komisji weryfikacyjnej Dagmara Nejbert, dotychczas komisja przekazała 223 wnioski o realizację przyznanych przez nią odszkodowań i zadośćuczynień na łączną kwotę wynoszącą 7 603 893,40 zł. Do piątku wypłacono łącznie kwotę 3 838 169,56 zł, wykonując tym samym 103 przelewy.

Kolejna partia 25 przelewów opiewająca na łączną kwotę 760 275,17 zł ma zostać wypłacona w najbliższy poniedziałek. Oznacza to, że łącznie do poniedziałku zrealizowanych zostanie 128 przelewów w łącznej kwocie 4 598 444,73 zł.

Wypłaty nastąpiły w sprawach dotyczących m.in. nieruchomości przy ulicy Nabielaka 9, Noakowskiego 16 oraz 20, Schroegera 72, Lutosławskiego 9, Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 oraz Łomżyńskiej 44. Jedną z beneficjentek była Magda Brzeska, córka zmarłej w niewyjaśnionych okolicznościach Jolanty Brzeskiej, do której trafiło dotychczas 100 tys. zł zadośćuczynienia.

Propozycja zmian w ustawach o komisji weryfikacyjnej oraz gospodarce nieruchomościami złożona została w czerwcu br. przez klub PiS. Jej głównym założeniem było usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów. Sejm uchwalił ustawę w sierpniu, a następnie we wrześniu przyjął część senackich poprawek. Pod koniec września podpis pod ustawą złożył prezydent Andrzej Duda.

Do tej pory jedyną ustawą regulującą kwestię reprywatyzacji była tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna z 17 września 2016 r. O wprowadzenie kompleksowych rozwiązań w tym zakresie przez wiele lat apelowały środowiska lokatorskie.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#odszkodowania #reprywatyzacja

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo