Hiszpania: Przyjeżdżający muszą okazać ujemny wynik testu PCR

Od poniedziałku 23 listopada wszyscy przyjeżdżający do Hiszpanii z krajów wysokiego ryzyka epidemicznego będą musieli okazać negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa - ogłosił na konferencji prasowej minister zdrowia w Madrycie, Salvador Illa.

pixabay.com/HVesna

Nowe przepisy dotyczą m.in. Polaków. Test PCR powinien być zrobiony w kraju wyjazdu nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem do Hiszpanii drogą lotniczą lub morską. Kontrole tego typu nie będą natomiast przeprowadzane na dworcach kolejowych ani autobusowych.

Według kryteriów ustanowionych przez Unię Europejską za kraje ryzyka epidemicznego w Europie uznaje się te, w których występuje ponad 50 przypadków zakażeń SARS-CoV-2 na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni, a ponad 4 proc. wszystkich testów daje wyniki pozytywne.

Przepisy dotyczą także tych krajów spoza UE, w których wykrywa się ponad 150 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu 14 dni. Razem na świecie jest to obecnie ok. 60 krajów (28 w Europie i 31 poza nią) – zgodnie z mapą Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Według źródeł MSZ w Madrycie, na które powołał się w piątek hiszpański dziennik „ABC”, jeżeli podróżujący nie będzie miał przy sobie wyniku testu PCR, podlega karze w wysokości od 3 tys. do 600 tys. euro, zgodnie z ustawą o zdrowiu publicznym, i zostanie poddany badaniom w Hiszpanii. Sankcje karne dla osób bez testu nie zostały jednak ujęte w dzienniku ustaw.

Dodatkowo, podróżujący drogą powietrzną powinni wypełnić formularz sanitarny dostępny w internecie, a wygenerowany kod QR okazać na lotnisku po przyjeździe. W nowym formularzu elektronicznym znajdzie się zapytanie o wynik testu PCR, a pasażer może być poproszony o okazanie zaświadczenia. Formularz może być także złożony przed wejściem na pokład samolotu w formie papierowej, wtedy należy dołączyć oryginalny dokument – w języku angielskim lub hiszpańskim - z wynikiem testu.

Agencje podróży, operatorzy turystyczni, lotnicze i morskie firmy transportowe mają obowiązek informowania pasażerów o konieczności posiadania testu PCR z wynikiem negatywnym przed rozpoczęciem podróży do Hiszpanii.

Nowe rozporządzenie ma obowiązywać aż do odwołania. Przepisy nie dotyczą podróżnych podróżujących przez Hiszpanię tranzytem.

W grudniu 2019 r. do Hiszpanii przyjechało 4,9 mln turystów – wynika z raportu krajowego instytutu statystycznego (INE).

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#koronawirus

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo