Bah ag Moussa, alias Bamoussa, to jeden z wysokich rangą dowódców działającego w Mali odgałęzienia Al-Kaidy - ugrupowania zbrojnego Dżamaa Nusrat al-Islam wal-Muslimin (JNIM - Grupa Wsparcia Islamu i Muzułmanów), odpowiedzialnego za liczne ataki na siły malijskie i międzynarodowe, a także ataki na cywilne i wojskowe cele poza granicami Mali.

Minister ds. sił zbrojnych Florence Parly w komunikacie prasowym wyraziła zadowolenie z rezultatów operacji z udziałem "znaczących zasobów wywiadowczych, a także śmigłowców".

- "Uważa się, że Bah ag Moussa jest odpowiedzialny za kilka ataków na siły malijskie i międzynarodowe. Uważa się go za jednego z głównych dowódców wojskowych dżihadystów w Mali, szczególnie odpowiedzialnego za szkolenie nowych rekrutów"

- napisano w oświadczeniu.

W czerwcu francuscy żołnierze zabili w operacji w Mali przywódcę Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie Abdelmaleka Droukdala. Algierczyk był mózgiem dżihadu w regionie Sahelu od ponad 20 lat. Zabicie Moussy, byłego oficera armii malijskiej, ale także założyciela grupy dżihadystów Ansar Dine jest określane przez komentatorów jako równie ważne.

Moussa brał udział w powstaniach Tuaregów w latach 90. i po 2000 roku. Wrócił do armii malijskiej w 1996 r. W 2006 r. przyłączył się do dżihadystycznych grup terrorystycznych.

Według think tanku Counter Extremism Project (CEP) "Bamoussa" został w 2017 r. "przywódcą operacyjnym" JNIM, kierowanym przez malijskiego przywódcę Tuaregów Lyada ag Ghaly'ego. Od tego czasu grupa stała się jedną z głównych sił dżihadystów w regionie Sahelu. Uważa się, że Moussa był odpowiedzialny za ataki na siły malijskie, w tym w lipcu 2016 r., w marcu 2019 r. oraz za kilka ataków w 2020 roku.

- "Bah ag Moussa jest mniej postrzegany (przez społeczności Tuaregów) jako dżihadysta, ale jako historyczny przywódca protestu Tuaregów"

- wyjaśniła agencji AFP badaczka Ferdaous Bouhlel, związana z Uniwersytetem w Tours.