Jeden ze szpitali będzie zlokalizowany w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena, drugi w budynku M w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na szczecińskich Pomorzanach.

"W każdej lokalizacji planujemy uruchomić po 150 łóżek tlenowych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 oraz po 25 łóżek do intensywnej opieki medycznej"

– poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody zachodniopomorskiego Agnieszka Muchla-Łagosz. Wskazała, że prace w obu lokalizacjach trwają, "czekamy też na dostawy zamówionego sprzętu medycznego".

Jak dodała, pierwsi pacjenci w szpitalach tymczasowych mają pojawić się w pierwszej połowie grudnia.

Wstępne przygotowania w Netto Arenie rozpoczęły się w poniedziałek, wcześniej prace zaczęły się w szpitalu na Pomorzanach. Budynek M, w którym ma znajdować się szpital, został oddany do użytku w tym roku. Na parterze funkcjonuje już ośrodek dializ, pozostałe trzy kondygnacje, w których będzie działał szpital tymczasowy, są obecnie w stanie surowym.

"Organizowane jest zaplecze budowy. Opracowywane są plany zagospodarowania oddziałów COVID-owych, m.in. sal chorych, w tym intensywnej opieki medycznej, izb przyjęć, izolatek, punktów przygotowywania leków, zaplecza socjalnego"

- poinformowała rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 Bogna Bartkiewicz. Dodała, że opracowywane są listy niezbędnego sprzętu medycznego – "zakupów oraz dostaw, zamawiany jest sprzęt oraz aparatura medyczna".

Bartkiewicz dodała, że funkcjonowanie oddziału w budynku M szpital będzie chciał zabezpieczyć własnym personelem. Jak zaznaczyła, zgłaszają się już chętni. Wskazała też, że do pracy w szpitalu tymczasowym poszukiwany jest dodatkowy personel.

"Przyda się każda para rąk – ratownicy, fizjoterapeuci, personel pomocniczy, sprzątający, opiekunki i opiekunowie. Prosimy o zgłaszanie się do nas lekarzy i pielęgniarek wszystkich specjalizacji. Na wagę złota będą oczywiście specjalizacje anestezjologiczne, personel z doświadczeniem, ale do pracy będziemy potrzebować wszystkich - również personel w trakcie specjalizacji czy studentów ostatnich roczników kierunków lekarskich i pielęgniarskich. Każda osoba będzie dla nas cenna. Bardzo liczymy na wsparcie"

- zaznaczyła rzeczniczka szpitala.

U osób z Zachodniopomorskiego wykryto kolejnych 768 zakażeń koronawirusem – podała w czwartek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

Liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wykrytych dotychczas u osób z Pomorza Zachodniego przekroczyła w czwartek 20 tys. Zmarło 190 osób.