Laptopy z oprogramowaniem zostaną przekazane nauczycielom opolskich liceów i szkół zawodowych w ramach projektów "Opolskie dla liceów - zdalne nauczanie zbliża!" oraz "Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy". Celem projektów jest ułatwienie pracy zdalnej opolskich szkół w czasie epidemii COVID-19.

W ramach obydwu projektów przenośne komputery trafią do 1633 nauczycieli z 41 liceów i 2 159 nauczycieli z 54 szkół zawodowych w województwie opolskim. Łączne wsparcie szkół w regionie w ramach tych obydwu projektów przekroczyło 12 milionów złotych. Finansowanie było możliwe z funduszy unijnych w ramach przeciwdziałania COVID-19.

Oprócz sprzętu samorząd województwa zapewnia szkolenia w zakresie zdalnego nauczania. Do projektu zostaną włączeni również uczniowie, którzy będą mogli korzystać z przygotowanych przez nauczycieli e-zajęć. Każda szkoła otrzyma również dodatkowy sprzęt. Będą to m.in. monitory interaktywne z systemem dwukierunkowej komunikacji, wizualizery, kamery internetowe, zestawy słuchawkowo-mikrofonowe.