Wojewoda lubelski Lech Sprawka tłumaczył, że szpital tymczasowy jest przygotowywany na wypadek, gdyby zabrakło łóżek dla pacjentów zarażonych koronawirusem w szpitalach województwa lubelskiego.

Baza łóżek zakaźnych dla pacjentów z COVID-19 w tych szpitalach ma być rozwinięta do łącznej liczby 2359, co stanowi ok. 35 proc. całej bazy łóżkowej systemu lecznictwa szpitalnego w województwie lubelskim. "Dalsze rozwijanie łóżek zakaźnych na bazie szpitali zbyt mocno ograniczyłoby proces leczenia osób niezakażonych" – mówił Sprawka.

Obecnie trwa nabór zgłoszeń kadry do pracy w szpitalu tymczasowym, gdzie potrzeba będzie łącznie około 700 pracowników - personelu medycznego i niemedycznego.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka, do czwartku chęć pracy w szpitalu tymczasowym zadeklarowało 279 osób, w tym m.in. 23 lekarzy, 52 pielęgniarki, 40 ratowników medycznych, 11 salowych i sanitariuszy, 15 techników, 4 studentów medycyny, 9 studentów pielęgniarstwa, 45 pracowników administracji.

Wojewoda mówił wcześniej, że kadry tego szpitala będą również tworzyli - przekierowani przez wojewodę – lekarze z innych szpitali oraz lekarze Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, który jest szpitalem patronackim dla szpitala tymczasowego.

Na szpital tymczasowy zaadaptowane będą obiekty Targów Lublin, które liczą łącznie niespełna 14 tys. m.kw. powierzchni. Szpital powstaje w dwóch pawilonach – w jednym będzie oddział intensywnej terapii, gdzie zaplanowano ok. 80 łóżek, a w drugim oddział zakaźny, gdzie łącznie będzie ok. 400 łóżek dla pacjentów, z możliwością tlenoterapii.

Na terenie Targów Lublin zainstalowane będą zbiorniki na tlen medyczny i instalacje tlenowe. W halach urządzone zostaną m.in. gabinety dla lekarzy, pomieszczenia na leki, strefy czyste i brudne.

Budowa szpitala tymczasowego dla pacjentów woj. lubelskiego zakażonych wirusem SARS-CoV-2 rozpoczęła się oficjalnie we wtorek po podpisaniu umowy na adaptację Targów Lublin na potrzeby szpitala. Wojewoda powiedział, że szpital może być gotowy do funkcjonowania na przełomie listopada i grudnia. Poinformował też, że zapewnione są środki finansowe na organizację oraz półroczne funkcjonowanie tego szpitala.