Centralne Muzeum Jeńców Wojennych udostępniło dla wirtualnych gości wystawę poświęconą banknotom używanym przez Polaków podczas II wojny światowej. Wśród eksponatów są zarówno złotówki wydawane przez władze Generalnego Gubernatorstwa, banknoty Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, antydatowane pieniądze drukowane we Francji czy używane w gettach "chaimki" i obozowe "lagermarki".

Jak zaznacza dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasilewska, oprócz bogatego zbioru banknotów udostępnionych przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, goście wystawy mogą obejrzeć unikalne banknoty powstańców warszawskich, którzy byli więzieni w stalagu Lamsdorf po upadku Powstania Warszawskiego.

"To pieniądze, na których widzimy podpisy więźniów obozu. Na niektórych jest nawet data i miejsce złożenia podpisu - Lamsdorf, 1944. To unikalne pamiątki po pobycie w tym obozie i świadectwo tamtych czasów"

- podkreśla dyrektor muzeum.

Ciekawostką są złotówki polskiego rządu na emigracji, drukowane już po zajęciu Polski przez niemieckie i sowieckie wojska okupacyjne, ale z datą emisji sprzed 1 września 1939 roku. Pieniądze te nie weszły do obiegu, jednak zachowały się egzemplarze kolekcjonerskie.

Poza częścią muzealną wystawa ma drugą odsłonę w pomieszczeniach opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego w Opolu, gdzie wyeksponowano tablice z fotografiami banknotów oraz opisami historii polskiego pieniądza w czasach II wojny światowej.

"Polski pieniądz jest nierozerwalnie związany z Narodowym Bankiem Polskim. W tak trudnych chwilach, jakie mamy w związku z pandemią, ale i szczególnych ze względu na obchody rocznicy odzyskania niepodległości, chcieliśmy mieć swój wkład w rozpowszechnianie wiedzy na temat naszej narodowej waluty. Jestem przekonany, że możliwość zapoznania się z treścią wystawy uprzyjemni klientom pobyt w naszym oddziale banku"

- powiedział prof. Paweł Frącz, dyrektor NBP w Opolu.

Dyrekcja muzeum ma nadzieję, że w grudniu możliwe będzie otwarcie placówki dla zwiedzających, którzy będą mogli obejrzeć muzealia w budynku Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych przy ulicy Minorytów w Opolu. Wystawa będzie czynna do końca roku.

Wirtualnie wystawę można obejrzeć TUTAJ