Rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz poinformowała, że domek letniskowy, w którym produkowano nielegalne papierosy, znajdował się na terenie ośrodka wypoczynkowego.

Najpierw strażnicy graniczni zauważyli, że trzech mężczyzn na terenie ośrodka pakuje do auta kartony. Gdy auto wyjeżdżało z ośrodka, strażnicy graniczni chcieli je zatrzymać, ale kierowca zaczął uciekać. Gdy zatrzymano go po pościgu, okazało się, że w samochodzie zapakowane były papierosy o wartości 28 tys. zł.

Po skontrolowaniu domku letniskowego okazało się, że znajduje się w nim mała wytwórnia papierosów; znaleziono tam 48 kg krajanki tytoniowej i prawie 15 tys. sztuk papierosów oraz maszynę i półprodukty do wyrobu nielegalnych papierosów. Na miejscu zatrzymano kolejnych dwóch mężczyzn.

Straż graniczna znalazła także nielegalne papierosy w garażu mężczyzny, który samochodem próbował wywieźć papierosy z ośrodka wypoczynkowego.

"Łącznie zabezpieczono prawie 275 tys. sztuk papierosów bez akcyzy oraz krajankę tytoniową w ilości 48 kg. Szacunkowa wartość ujawnionych towarów wynosi ponad 200 tys. zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono środki pieniężne w kwocie 127 160 zł"

- podała Aleksandrowicz i oddała, że trzech zatrzymanych mężczyzn stanie przed sądem.