Polska zawetuje budżet UE? Rzecznik prezydenta o rozwiązaniach wprowadzanych „tylnymi drzwiami”

- Traktaty unijne są jednoznaczne, jasne i klarowne i to, co jest zawarte w traktatach jest przez Polskę przestrzegane. Natomiast nie mogą być wprowadzane tylnymi drzwiami rozwiązania, które są rozwiązaniami pozatraktatowymi - powiedział o powiązaniu wypłaty środków z budżetu UE z praworządnością Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP.

pixabay.com/arembowski

Porozumienie w sprawie mechanizmu praworządności w budżecie UE na lata 2021-2027 wypracowali w ubiegłym tygodniu negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i niemieckiej prezydencji. Musi ono zostać przegłosowane przez komisję budżetową PE, a później cały Parlament Europejski oraz zostać jednomyślnie przyjęte przez państwa członkowskie w Radzie UE.

Decyzja dotycząca rozporządzenia, które mówi o uzależnieniu dostępu do środków od praworządności podejmowana jest w Radzie UE większością kwalifikowaną.

Spychalski był pytany w czwartek w Programie Trzecim Polskiego Radia o powiązanie wypłaty środków z budżetu UE z zachowywaniem praworządności przez kraje Unii Europejskiej.

- Traktaty unijne są jednoznaczne, jasne i klarowne i to, co jest zawarte w traktatach jest przez Polskę przestrzegane. Natomiast nie mogą być wprowadzane tylnymi drzwiami rozwiązania, które są rozwiązaniami pozatraktatowymi i chyba co do tego wszyscy się zgadzamy

 - podkreślił.

Rzecznik prezydenta dopytywany, czy zdaniem Andrzeja Dudy Polska powinna zawetować budżet UE na takich warunkach, podkreślił, że "to są kwestie, które będzie rozstrzygał polski rząd i premier Mateusz Morawiecki".

- Musimy poznać szczegóły tych zapisów i wtedy będziemy podejmować odpowiednie decyzje - dodał Spychalski.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#budżet UE

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo