Abp Polak: Dość bratobójczej walki, wrogości i wzajemnych uprzedzeń

Dość bratobójczej walki, dość nastawiania jedni przeciw drugim, dość wrogości i wzajemnych uprzedzeń. A my jako chrześcijanie, jako ludzie Kościoła, musimy być pierwszymi, którzy będą o to zabiegać - apelował dzisiaj na Jasnej Górze prymas Polski, abp Wojciech Polak.

youtube.com/Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów [screenshot]

Metropolita gnieźnieński przewodniczył wieczorem w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej mszy św. w ramach rozpoczętych tego dnia i transmitowanych przez Internet „Rekolekcji dla wszystkich”.

W homilii nawiązując do trwających w Polsce niepokojów i napięć społecznych przypomniał za czytanym w liturgii słowa św. Pawłem Apostołem, że chrześcijanin nie może stawać naprzeciwko drugiego człowieka z zaciśniętą pięścią, nie może nikogo lżyć, ma – jak pisze Apostoł Narodów – „unikać sporów i okazywać każdemu człowiekowi wszelką łagodność”. Prymas zaznaczył, że te słowa są dziś bardzo aktualne.

- W czasie, gdy tak wiele między nami nieporozumień, gdy tak łatwo oskarżamy i atakujemy się nawzajem, gdy złością próbujemy odpowiedzieć na złość, a nienawiścią na nienawiść, trzeba jasno powiedzieć: uczeń Chrystusa nie nienawidzi, on kocha! 

– podkreślił abp Polak.

- Dzisiaj – kontynuował – stając w kaplicy Cudownego Obrazu, w miejscu, które od tylu wieków jest sercem naszej Ojczyzny, przed obliczem Matki, której tak bardzo leży na sercu dobro Jej dzieci, chcę prosić o łaskę pojednania i wołać o jedność między nami 

- mówił prymas Polski.

Metropolita gnieźnieński powtórzył również za papieżem Franciszkiem, że z kryzysów możemy wyjść lepsi, albo gorsi, kryzysy mogą zintensyfikować istniejące niesprawiedliwości, ale mogę też wydobyć z człowieka to, co najlepsze.

- A więc pytam was: jacy wy chcecie wyjść? Lepsi czy gorsi?

 – mówił abp Polak.

- Odpowiedzmy sobie dziś na to pytanie. Czy pandemia, a także te wszystkie trudne sprawy społeczne, z którymi się zmagamy, pomogą nam dostrzec to, co najważniejsze? Jakiej zmiany tak naprawdę dziś potrzebujemy? Co musi stać się w nas samych? 

– pytał dalej prymas.

Na koniec nawiązał do 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreślając, że łączymy dziś naszą wdzięczność za wspólny wysiłek naszych przodków, za przelaną krew i krople potu, za cierpliwe i wytrwałe, mimo różnic i przeszkód, budowanie wspólnego domu, któremu na imię Polska, z wołaniem o odnowę naszego serca, o odnowę i nawrócenie nas wszystkich, o wzajemne przebaczenie i pojednanie. „Każdy musi zacząć od siebie” – mówił prymas Polski.

 Źródło: KAI, niezalezna.pl

 

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo